Ар рията в чернобилската АЕЦ довела до 100 пъти по-силна радиация, отколкото е било облъчването от двете атомни бомби над Хирошима и Нагазаки. Това пише в декларация на ООН, разпространена по повод годишнината от катастрофата. 14 г. след като смъртоносните реактори убиха хиляди, те продължавали да взимат жертви. Почти 7 млн. души все още са заплашени от тежки заболявания заради инцидента. Чак през 2016 г. ще бъде уточнен броят на хората, застрашени от късните последици на радиоактивното облъчване, е посочено още в документа на ООН.
Едва преди месец бе решено злокобната атомна централа да бъде затворена. Правителството на Украйна гласува да бъде спрян последният и единствен работещ реактор на АЕЦ-а. Над 8 000 души са загинали от смъртоносните реактори след трагедията през 1986 г., сочат данните на черна статистика.
Чернобилската катастрофа по-опасна от тези в Хирошима и Нагазаки
Аварията в чернобилската АЕЦ довела до 100 пъти по-силна радиация, отколкото е било облъчването от двете атомни бомби над Хирошима и Нагазаки. Това пише в декларация на ООН, разпространена по повод годишнината от катастрофата. 14 г. след като смъртоносните реактори убиха хиляди, те продължавали да взимат жертви. Почти 7 млн. души все още са заплашени от тежки заболявания заради инцидента.
26 април 2000, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!