Едуардо Ейзирик, специалист по еволюционна генетика в американския Национален раков институт в Мериленд и негови колеги изучили и клонирали два гена, свързани с оцветяването. Учените открили изменение в ген, наречен agouti, контролиращ черната окраска на домашните котки. Измененията в свързания с него ген MC1R има отношение към окраската и при ягуарите, едни от най-големите хищници в семейство котки, обитаващи Южна Америка.
MC1R e член на същото семейство гени, както и човешкия CCR5, от който в голяма степен зависи попадането или непопадането на HIV вируса в човешките клетки. CCR5 кодира белтъците, разположени в мембраната на клетката и може да бъде използван като "граничен пункт" за много други вируси. Според учените черната козина не е защитна окраска, а само страничен ефект, следствие на повишените възможности на организма за съпротивление, проявил се в процеса на еволюцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!