Р умънските вестници "Котидианул" и Адевърул" публикуват информации, свързани с плановете за строеж на атомна централа в Белене, като отбелязват, че все още не е завършено проучването за последиците върху околната среда от реализирането на този проект.
Изданията се позовават на природозащитната организация Грийнпийс, която посочва, че проучването в момента се намира във Върховния административен съд в София, тъй като е оспорена изчерпателността на сведенията относно опасността от възникване на аварии, опасност при евентуални терористични инциденти и начина на управление на радиоактивните отпадъци.
Друг румънски вестник - "Зиарул", излиза със заглавие "Румъния - заплашена от български Чернобил". Статията, чийто автор е Арпад Добре, също цитира оценки на Грийнпийс.
"Според Грийнпийс, търгът за строежа на реакторите би фаворизирал руските модели, смятани от специалистите в областта за остарели и несигурни".
"Припомняме, че и централата в Козлодуй, която, според препоръките на ЕС, би трябвало да бъде затворена заради рисковете от радиоактивно изтичане, липсата на сигурност при експлоатацията и заради възрастта й, също е оборудвана с руски реактори, подобни на тези, които експлодираха в Чернобил", пише Арпад Добре във в. "Зиарул".
Някои специалисти, цитирани от Грийнпийс, твърдят, че моделите реактори, предложени за Белене, биха могли да предизвикат инцидент от мащаба на този в Чернобил, а градове като Зимнича, Александрия и Букурещ в Румъния, както и Свищов, Плевен и Никопол в България биха били сред най-тежко засегнатите. Всички те се намират в радиус от по-малко от 100 км от централата в Белене.
Тревожен е и фактът, че централата в Белене ще бъде разположена в съседство на природен резерват и селски район, където в момента се развива екологично земеделие, посочва авторът на статията.
По-нататък материалът във "Зиарул" цитира оценките на Грийнпийс, публикувани и във вестниците "Котидианул" и "Адевърул". В момента от изграждането на реакторите се интересуват чешко-руския консорциум Шкода алианс и руско-френско-германския консорциум Атомстройекспорт/Арев, с финансовата подкрепа на HVB, Deutsche Bank и GazpromBank (член на групата UniCredit), пише още в. "Зиарул".
Като се позовава на информация в румънския сайт Euroactiv.ro, авторът на "Зиарул" посочва обаче, че българското правителство е поискало от двата консорциума да използват старо оборудване, за да намалят разходите.
Изглежда, че се оказва натиск цената на централата да бъде намалена и тя да бъде завършена възможно най-скоро, което не подобрява изобщо сигурността на технологиите, смятани за опасни при производството на електроенергия от атомна централа.
Според Грийнпийс, заради факта, че търгът фаворизира руските модели реактори, многобройни кандидати, като AECL от Канада, Westinghouse от САЩ, AREVA от Франция и Mitsubishi от Япония са се оттеглили, пише в. "Зиарул".
Изданието посочва, че Грийнпийс и Фондация TERRA Mileniul са обсадили неотдавна филиалите на банките UniCredit и HVB Tiriac в Букурещ, Клуж-Напока, Тимишоара, Бая Маре и Констанца. Организации за защита на околната среда от други 22 държави протестираха на свой ред, за да накарат групата UniCredit да оттегли финансовата си подкрепа за строежа на атомната централа в Белене, посочва "Зиарул".
Часове след публикацията от АЕЦ "Козлодуй" изпратиха опровержение до редакцията на изданието. В него пише, че българската централа няма реактори от типа на този, който аварира в Чернобил.
В опровержение се казва, че реакторите на централата са тип ВВЕР (водо-воден енергиен реактор) и са коренно различни от тези в Чернобил, които са тип РБМК (реактор канален с голяма мощност).
"Ако трябва да бъдат сравнявани, по своите характеристики реакторите тип ВВЕР са аналог на тип PWR (водо-воден енергиен реактор с вода под налягане). Този тип реактори е най-разпространеният в света и се използва в над 70% от всички атомни централи. Повечето нови реактори в света са от типа или ВВЕР, или PWR", казват от АЕЦ.
През последните години в АЕЦ "Козлодуй" са проведени редица мисии за оценка на безопасността, сред които инспекции на най-авторитетните международни експертни организации в областта на ядрената енергетика - на Международната агенция по атомна енергия (МААЕ), както и на Световната асоциация на ядрените оператори (ВАНО), пише в писмото.
През ноември 2003 г. бе проведена и партньорска проверка на Групата по атомни въпроси към Европейския съюз.
При тези проверки са получени високи оценки за нивото на безопасност на българската атомна централа, отразени в заключителните доклади на експертите. Няма технически проблеми при експлоатацията на АЕЦ "Козлодуй", днес тя успешно се сравнява със западните централи от същото
поколение, допълват от АЕЦ.
Междувременно министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров определи като непросветеност твърденията на представители на Европарламента, че строежът на АЕЦ "Белене" е нов Чернобил.
Резултатите от всички проверки на площадката на бъдещата площадка са в синхрон с евроизискванията за ядрена безопасност, увери той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!