- Гост в нашето предаване е г-н Стефан Софиянски, кмет на столицата. Г-н Софиянски, арестуването на Любомир Павлов какво означава за Вас?
- Първо, за да бъдем коректни към фактите, става въпрос, поне така, както ми съобщиха на мен, за задържане. Поканен е бил за разпит. Не мога да кажа как, но е задържан.
- Спокойно, не е толкова страшно.
- Не, не е страшно. Аз за Вас се притеснявам.
- Не, аз се притесних пак за Вас, защото...
- Ние обичаме да се притесняваме един за друг.
- Кажете, според Вас какви са основанията?
- Това, което поне на мен ми казаха като основание, е доста несериозно, защото става въпрос за едно решение от 1995 г. на Общинския съвет. Значи, всичко е поредица от решения на Общинския съвет. Нека да не забравим, че Общинският съвет е собственик на банката. Става въпрос за едно решение, което не е изпълнено от банката или не е спазено във формата, в което е взето 1995 г.
- Значи отговорностите за този казус носи Общинският съвет, при това от 1995 г. Така ли да Ви разбирам?
- Общинският съвет е собственик на банката. Случката, за която Любомир Павлов е задържан...
- ... се е случила през '95-а, така ли?
- Има решение на Общинския съвет от 1995 г., което не е... според обвинението не е спазено.
- След като Вие станахте кмет. Предполагам, тогава.
- Не мога да Ви кажа.
- Ами, Любомир Павлов дойде като шеф на Общинска банка, след като Вие станахте кмет.
- Решението на Общинския съвет за създаването на банката - не съм точно запознат с това, в което го обвиняват, - е на два етапа. Едното е в стария мандат, а другото в моя мандат.
- Как оценявате ролята на Любомир Павлов? Каква е неговата отговорност за състоянието на Общинска банка?
- Състоянието на Общинска банка е много добро. Това категорично мога да го кажа. Това не е само мое мнение. Общинска банка има много висок кредитен рейтинг. Освен това, Общинският съвет направи комисия и тази комисия даде изключително висока оценка на банката. Тя беше публично приета преди два месеца. Има и шестима представители на Общинския съвет в банката. Те също дават висока оценка или поне не са се оплакали от банката. Така, че банката е в много добро състояние. Тука да няма съмнения.
- И заслугата за това е на кого?
- Заслугата за това е на общината, на екипа, който работи в банката, на Общинския съвет...
- Любомир Павлов има ли заслуга за доброто състояние на банката?
- Любомир Павлов е един от 10-те души, които работят като ръководство на банката. Той също има заслуга.
- Вие стоите ли като професионална отговорност и в известен смисъл като политическа отговорност зад Любомир Павлов.
- Аз далече не мога да персонифицирам банката с едно лице и отново подчертавам, че банката не е Любомир Павлов. Банката има четирима изпълнителни директори.
- Един, от които заедно с Любомир Павлов е задържан.
- Който вече не е. Които имат високи и добри позиции в банковите среди и са много добре. Г-н Коритаров, нека да Ви задам и аз един въпрос. Вие 1996 г. къде бяхте? Журналист ли бяхте?
- През 1996-а бях журналист, но ако ме питате за конкретна дата, мога да се опитам да се спомня.
- Аз ще Ви кажа факти. През 1996-а фалираха 12 банки.
- Аз бях на пленума на БСП, г-н Софиянски.
- Когато фалираха 12-те банки през 1996 г., Вие каква позиция заехте?
- През 1996 г., когато фалираха 12 банки, слушах с интерес обясненията на пленума на БСП и думите на Стефан Стоилов, един доста известен икономист, който описа доста тревожно състоянието на банковата система. Но позицията ми беше просто да информирам. Сега имаме друг казус, задържан е човек, който...
- Аз за това Ви питам Вас, като един виден журналист. Ако направите аналогия между това време и сега, когато 12 банки фалираха, никой нямаше арестуван. Сега имаме една добра действаща банка, а има арестувани. Какъв е Вашият коментар?
- Моят коментар е, ако искате да направим сравнение с 1996 г. и ако се опитаме да си представим, че сега е 1996 г., би следвало правителството догодина да падне с бунтове, както стана през 1997 г. Смятате ли, че ще се случи такова нещо?
- Не, защото не смятам, че има криза в банковата система. Смятам, че има добра банкова система в България, част от която е и Общинска банка. Една от най-добрите банки в България.
- Позволете ми сега, г-н Софиянски, в тона на нашите много откровени и конкретни разговори, да Ви задам конкретен въпрос. Ви стоите ли като политическа отговорност зад Любомир Павлов?
- Аз отново Ви отговарям, че банката не може да се персонифицира с политически лица, а второ - с един човек. Банката има надзорен съвет, банката има управителен съвет. Това е една добре действаща банка. Освен това Общинският съвет избира представителите в банката. Аз не съм сред представителите на общината в банката. Този въпрос Вие може да го зададете към общинските съветници.
- Г-н Софиянски, Любомир Павлов беше ли шеф на Вашата предизборна кампания през 1995 г.?
- Оттам нататък той си влезе в едно професионално общество.
- Значи просто, въпросът ми е, ако исках да Ви попитам за банката и Вашите отношения...
- Аз веднага Ви отговарям. Професионално, да.
- Професионално стоите зад Любомир Павлов?
- Банката няма нищо общо с политиката, Ви отговарям на втория въпрос.
- Значи професионално, в случая смятате, че нещата са съвсем редовни и няма никакви основания за задържане.
- Първото, което е най-важното, аз нямам никакво притеснение за състоянието на банката. Това за мен е най-важното. Защото банката се контролира от банковите институции, тя си има специфична форма на контрол, банков надзор, има си одит, има общо събрание, всички резултати са добре. Общинският съвет, собственикът, е приел абсолютно доклада за нейната дейност.
Искам да разгранича две неща. Искам да подчертая, че хората, които работят с банката, трябва да бъдат спокойни. Ние тук носим и една друга отговорност. Носим отговорност за една банкова институция. Неслучайно направих аналогията с 1996 г., тогава кризата в банковата система доведе до инфлацията, доведе до проблемите, доведе хората до улицата.
- Значи, знаете ли какво се случи тогава. Нека да Ви припомня.
- Значи, човек, който да знае по-добре от мен какво се е случило тогава, няма, г-н Коритаров.
- Спомняте ли си какво каза кандидатът за кмет на София през 1995 г. на БСП за Първа частна банка. Той тогава каза: Първа частна банка е елемент, едва ли не на национална сигурност. Тогава кандидат на БСП беше Венцислав Йосифов.
Малко по-късно на банката й се случиха редица неща, фалира или не знам какво стана и Йосифов попадна в една неблагоприятна ситуация. Аналогично, трудности, които има сега г-н Павлов.
Защо казвам това? Защото от това, което Вие казвате, като оценка, че банката не следва, че тя наистина след време няма да се окаже, че не е добре, както тогава тази банка беше символът на националната сигурност, какво пречи и Общинска банка да каже, че има някои проблеми. Защо тогава тези общински дружества продаваха акциите си?
- Защото има решение на Общинския съвет.
- Вие сте наясно с всичко това, нали?
- С кое?
- С решенията на Общински съвет, запознат сте?
- Разбира се. Въпреки че не ги взимам аз.
- Тогава как си обяснявате напускането на шестимата общински съветници от Вашата група?
- Това мисля, че е съвсем друг въпрос и няма нищо общо с банката.
- Няма ли наистина нищо общо?
- Да, г-н Коритаров. Ще Ви кажа, че и шестимата, които напуснаха, и деветимата, които представляват ССД в момента, всички гласуваха еднакво.
- ма ли наистина натиск?
- Г-н Коритаров, Вие наистина обичате да усуквате. Може ли да зададете един директен въпрос?
- Ще Ви питам, г-н Софиянски. Като 11-метров наказателен удар във футбола.
- Който ще го спася, разбира се.
- Зависи в кой ъгъл ще се хвърлите.
- В левия ще се хвърля, г-н Коритаров, защото Вие обикновено наляво целите.
- Има ли роднини или близки на семейството на Любомир Павлов в управителните съвети на тези общински дружества.
- Не мога да Ви кажа, г-н Коритаров, и не мога да ги знам тези общински дружества, защото българското законодателство определя една независимост на търговските дружества. Това, което мога категорично да го кажа, е, че там, където аз съм назначавал хора, които участват в дружествата, не е имало такива хора.
- Смущава ли Ви това, че в управителния съвет на "Софстрой" е сестрата на секретаря на ССД Диляна Грозданова?
- "Софстрой" е много отдавана частно дружество, продадено от Общинския съвет. Чрез Агенцията по приватизация.
- А смущаваща ли е такава обвързаност, когато роднини на хора от Вашата партия членуват в такива дружества, които влизат в една много по-сложна конструкция, която държи някакви акции от Общинска банка?
- Говорите доста условни неща. Смущава или не. Аз Ви казвам много точно. България има законодателство. От това законодателство, моите пълномощия стигат до някъде. Когато Вие ме питате за моите пълномощия, аз Ви питам съвсем конкретно и мисля, че издребняваме и доскучаваме на зрителите.
- А не, много им е интересно, бъдете уверен.
- Знаете, г-н Коритаров, аз съм зрител повече, отколкото участвам в предавания и мога да Ви кажа от гледна точка на зрителя, че ние в момента говорим едно и също и сме скучни на хората.
- Нека политически погледнем, директно на въпроса.
- Там, където има една сериозна институция, която е действаща, има име, създадено от нулата и когато тази институция е добре действаща, аз нямам никакво притеснение.
- Как ще квалифицирате тогава задържането на Любомир Павлов?
- Именно смятам, че тук има едно много сериозно недоразумение и затова Ви помолих Вас за квалификация, г-н Коритаров. 12 банки фалират, в България настъпва хиперинфлация и няма нито един арестуван.
Дайте ми Вашия журналистически коментар. Има една добре действаща банка, част от банковата система на България, без проблеми, абсолютно запазена общинска собственост, непомръдната, решенията на Общинския съвет са ясни - има арестувани.
Дайте ми разликата. Обяснете на хората Вашия поглед какъв е. Кое е по-страшното - да фалираш една банка и да оставиш хората на опашки пред нея?
- Г-н Софиянски...
- Г-н Коритаров, нали ще запази коректност. Не сте Вие единственият, тук който може да пита. Питам Ви за този коментар.
- Ако искате, това е мястото на водещия, да си ги сменим.
- Ами, да си ги сменим.
- Да си ги сменим и Вие може да ме питате, г-н Софиянски.
(Разменят си местата.)
- Ами аз си повтарям въпроса.
- "Софиянски LIVE".
Втора част: Въпросите задава гостът...
Как Софиянски и Коритаров си размениха ролите
Часове след ареста на Любомир Павлов в четвъртък вечерта столичният кмет задава въпросите в "Коритаров Live" - стенограма на целия им разговор по Нова телевизия, от NTV.bg.
21 януари 2005, 16:54