Тържественото откриване на 13 август, петък, започна в 20,45 ч. местно и българско време, продължи над три часа и бе наблюдавано от 4 млрд. тв зрители по целия свят плюс още над 72 000 души публика по трибуните на новия Олимпийски стадион в гръцката столица.
В началото стадионът потъна в мрак за 28 секунди, като всяка една от тях бе отделена за олимпиадите през съвременността, от Атина 1896 насам.
Отброяването премина под ударите на 400 тъпана, а един от перкусионистите се включи чрез огромен екран от стадиона в местността Олимпия, като мост през трихилядолетната история на игрите.
В първите минути на церемонията теренът на стадиона бе покрит с изкуствено езеро, пълно с 2,162 млн. литра вода, символизиращо връзката на гърците с морето.
Пламтяща стрела запали вътре петте олимпийски кръга, а през езерото премина хартиена лодка с 9-годишно момче, което развяваше гръцкия национален флаг.
Под мотото "Алегория" бяха представени основните течения в скулптурата на Древна Гърция, а трите фигури, висящи във въздуха, се разделиха на 18 парчета, които се спуснаха към изкуственото езеро, за да маркират многобройните гръцки острови.
Във водата с писъци влезе и весела влюбена двойка, а над тях летеше богът на любовта Ерос, който съпровождаше и най-впечатляващата част от 45-минутното шоу - дефилето на фигури от гръцката история и митология, от древността до наши дни.
Пред публиката преминаха майсторски възстановки на различни периоди и сюжети: минойската цивилизация, мита за Херкулес и лернейската хидра, живота на олимпийските богове, победата на св. Георги над ламята, Византия, националноосвободителните борби и не на последно място - участниците в първите съвременни олимпийски игри, както ги показват черно-белите снимки от края на XIX век.
Парадът на нациите бе открит от гръцкия тежкоатлет Пирос Димас, трикратен олимпийски шампион, който обаче носеше само знамето на Гърция, а цялата делегация на домакините дефилира последна.
В парада, озвучаван на живо от диджей Тиесто, участваха представители на рекордните 202 страни, които влизаха в стадиона според поредността на буквите в гръцката азбука.
Българският отбор, който включва 96 състезатели от 18 вида спорт, бе предвождан за първи път от жена - олимпийската шампионка по спортна стрелба от Сидни 2000 Мария Гроздева.
Камерите обаче се фокусираха по-дълго върху премиера Симеон Сакскобургготски, който стана на крака и бурно приветства делегацията ни от своето място в официалната ложа.
Олимпийската делегация на САЩ бе освиркана заради отказа на страната да спази олимпийското примирие, а малобройната делегация на Ирак - бе приветствана горещо.
След края на парада на нациите небето отново се озари от фойерверки, докато всички делегации се събираха на терена на Олимпийския стадион, а знаменосците образуваха шпалир до жертвеника за олимпийския огън, конструиран върху специален подиум под лаврово дърво.
Исландската певица Бьорк изпълни новата си песен "Oceania", включена в албума й "Medulla", който излиза на 30 август.
Огромната й рокля напомняше безбрежната морска шир и покри цялото игрище на стадиона.
Директно включване от околоземна орбита осъществиха и космонавтите от международната космическа станция "Мир" Генадий Падалка и Майкъл Финк.
Игрите на 28-ата олимпиада бяха обявени за открити от гръцкия държавен глава Константинос Стефанопулос, а преди това приветствия към участниците и домакините произнесоха шефката на организационния комитет Яна Ангелопулос-Даскалаки и президентът на Международния олимпийски комитет (МОК) Жак Рог.
Олимпийското знаме бе внесено на стадиона от осем гръцки спортисти, които направиха почетна обиколка под аплодисментите на зрителите и музиката на Микис Теодоракис от "Зорба гъркът"
След издигането му на пилона под звуците на олимпийския химн Зое Демошаки произнесе олимпийската клетва от името на всички спортисти, а Лазарос Волеадис направи същото от името на съдиите.
Кулминацията на церемонията и най-голямата интрига бе запалването на олтара на Олимпийския стадион.
Организаторите пазеха в тайна кой ще е последният факлоносец и след като финалните седем поста на щафетата се оказаха шест, се потвърдиха предположенията, че тази чест е била отредена за лекоатлета Костас Кендерис.
Шампионът на 200 м от Сидни 2000 обаче бе отстранен от игрите, след като не се яви на допинг проба в четвъртък и катастрофира мистериозно с мотоциклет заедно с друга надежда на домакините - Катерини Тану.
В крайна сметка финалните метри от щафетата бяха пробягани от олимпийския шампион по ветроходство в Атланта '96 Николаос Какламанакис, а преди него на стадиона факелът премина през ръцете на Никос Галис, Мидис Домадзос, Параскеви Пацулиду, Каки Какиашвили, Йоанис Мелисанидис.
Жертвеникът, който представляваше гигантски факел, също с формата на маслиново листо, сам се наклони надолу, за да поеме свещения пламък, обиколил света, а после бавно се издигна нагоре.
На церемонията присъстваха над 60 високопоставени гости, а сред видните политически фигури, поканени като официални гости от организаторите, бе и бившият американски президент Джордж Буш-старши заедно със съпругата си Барбара и двете си внучки - близначките Джена и Барбара.
На Олимпийския стадион в гръцката столица бяха още британският премиер Тони Блеър, държавните глави на Германия Хорст Кьолер, на Италия - Карло Адзелио Чампи, на Полша - Александър Квашневски, и на Чехия - Вацлав Клаус.
От балканския политическия елит на церемонията в Атина присъстваха премиерите на България Симеон Сакскобургготски със съпругата си Маргарита, на Турция - Реджеп Тайип Ердоган, на Босна и Херцеговина - Аднан Терзич, и на Албания - Фатос Нано, както и президентите на Румъния - Йон Илиеску, и на Сърбия и Черна гора - Светозар Марович.
Православното християнство бе представено на най-високо ниво от Вселенския патриарх Вартоломей и архиепископът на Атина и цяла Гърция Христодулос.
Сред ВИП гостите със синя кръв бяха британският принц Чарлз, както и испанската кралица София, сестра на бившия гръцки монарх Константин, която бе придружена от дъщеря си - инфантата Кристина, и съпруга й Иняки Урдангарин.
Европейската аристокрация бе представена още от белгийския крал Алберт Втори, датския престолонаследник Фредерик и наследника на норвежката корона Хокон.
Олимпийските игри продължават 16 дни и завършват на 29 август. Повече - на Olimpiada2004.gbg.bg. Вж. и пълната програма на излъчванията от Атина по БНТ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!