Ц ентралните всекидневници продължават да следят и коментират развоя на стачката на учителите.
"Синдикатите се изпокараха", пише "Труд". "Сега няма смисъл да говорим", така вестникът представя позицията на премиера Сергей Станишев.
"Родители срещу учителите", е друго водещо заглавие в "Труд". Родители буквално въстанаха вчера срещу учителите, след като разбраха, че преговорите с правителството са зациклили.
"Излизаме на протест в понеделник, ако учителите не са в класните стаи", заявили от Асоциация "Родители". Според родителите педагозите са минали всякакви граници на общественото търпение. Разбираме, че учителите са много важни, но не повече от децата ни. Стачкуващите вече не знаели какво искат.
"И синдикатите заподозряха партийни интриги в стачката", пише на първа страница "Сега". За първи път синдикалисти вчера признаха, че учителската стачка се е политизирала.
"Някой иска по нашите гърбове да се изкатери към властта и да я преразпределя", обяви вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. Според него в сценария участва опозицията и част от управляващите партии.
Лидерът на учителския синдикат "Подкрепа" Крум Крумов също смята, че има хора, които се опитват да се възползват от стачката. Той категорично се разграничи от опозицията и от внесения вот на недоверие към правителството.
"Мишоци водят за носа учителите", коментира в "Стандарт" Димитър Манолов. "Как и кога ще приключи стачката на учителите в момента не може да се предвиди. Проблемът е, че не са единни в исканията си, те не са събирателно понятие от тази гледна точка. Част от тях настояват за едно, други - за друго. Няма фиксирани цифри, няма ясно формулирана политика, няма точна и конкретна теза какви са приемливите граници за постигане на споразумение", признава Манолов.
Според него това, което предложи правителството - 650 лв. учителска заплата, е страхотен успех за колегията. Да надъхваш гилдията с бомбастични очаквания е игра с огъня.
"Сега" пише, че софийските учители няма да получат парични компенсации от общината заради стачката и безплатни карти за транспорта догодина. Училищата ще могат да раздават премии по свое решение в края на годината от евентуални икономии във фонд "Работна заплата", каквато е традиционната практика. Това решил на последното си извънредно заседание Столичният общински съвет.
"Година затвор за всеки, който продава вота си" - "Сега" информира за промяната в Наказателния кодекс, според която една година затвор или пробация грози всеки, който продаде гласи си на вот. Първоначалният текст предвиждал 2 години лишаване от свобода.
"Обречената битка срещу изборната търговия", е озаглавен коментар по този повод в "Труд". "Вече виновен ще е не само купувачът, но и продавачът. Кого ще стресне това - не е ясно. Дори и самите депутати не изглеждат особено сигурни, доколко подобна мярка ще има ефект.
Професорът по математика и бивш член на ЦИК проф. Михаил Константинов обяви битката за предварително загубена. Според него това е форма на подкуп, а човечеството до този момент не е измислило начин да се справи с корупцията.
"Поне веднъж всички да играем честно на избори", призовава от страниците на "24 часа" Мая Манолова, депутат от БСП. Според нея решението на проблема с търговията на гласове е в това гражданите да гласуват масово. Така процентът на купените гласове ще бъде пренебрежимо малък, за да повлияе на вота.
"Безплодното законотворчество" е заглавието на коментар в "Дневник". Посочва се, че Наказателният кодекс и Законът за движение по пътищата са рекордьори по промени в Народното събрание. Повечето изменения се предлагат конюнктурно, а някои - направо по поръчка.
Влагането на повече мисъл навреме би трябвало да помогне на депутатите да спрат да пилеят излишна енергия с едни и същи закони и да влязат в крак с проблемите на обществото. Което ще се случи, когато тайното лобиране за конюнктурни поправки намалее за сметка на важни законопроекти, които събират прах от години. Този състав на парламента обаче не дава големи надежди в това отношение.
"Правителството спира да трупа излишък, почват да харчат", е водещо заглавие в "24 часа". Правителството почва да харчи нашироко, след като вчера бе взето решение да не се заделят 10% от държавните пари в т.нар. излишък.
Министерства, ведомства и общини щели да получат пълния размер на бюджетните си субсидии до края на годината. Досега се отпускаха 90% от предвидените пари, а остатъкът се пазеше като резерв. Средствата могат да се използват и за допълнителни заплати, ако не се надхвърлят лимитите за средната заплата.
"Кабинетът да реже на живо", е озаглавено интервю в "Труд" с доц. д-р Красимир Ангарски, автор на закона за валутния борд. Според него: "За да се спре растящата психоза за пускане на курса, парламентът трябва да приеме с консенсус декларация, че няма да променя закона за борда и няма да отвързва лева. Да се съберат както едно време и да кажат: Този парламент, това мнозинство и тази опозиция няма да пипаме борда. А правителството веднага да започне реформите в публичния сектор още с бюджета за следващата година."
"Държавата гарантира още 300 млн. евро заем за АЕЦ "Белене", отбелязва "Сега". Двойно по-големи от обявените по-рано ще бъдат гарантираните от държавата заеми за старта на изграждането на АЕЦ "Белене". Кабинетът вчера одобри държавна гаранция за кредит от 600 млн. евро от ЕВРАТОМ и Европейската инвестиционна банка.
"Държавата се нагърбва с ангажимента за гаранции, защото България иска да притежава мажоритарен пакет от собствеността", обяснил министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!