О ще в първите дни на европейското членство на България десетки чужди компании заляха агенциите за подбор на персонал с обяви за работа. Това съобщиха представители на HR гилдията. Най-много предложения са постъпили от Чехия, Полша, Унгария и Словакия. За разлика от повечето западноевропейски държави те оставиха трудовия си пазар отворен за кандидати от България.
Големият интерес на компании от Централна Европа към набиране на българи се дължи на миграцията на специалисти от тези държави на Запад, започнала след влизането им в ЕС преди две години и половина. Сега с присъединяването на България и Румъния те се надяват да запълнят дупките в трудовия си пазар. Миграционната вълна от Изток на Запад ще се засилва и ще предизвика сериозен недостиг и на българския трудов пазар, е прогнозата на HR бранша.
Засега чуждестранните фирми търсят най-вече инженери от всички специалности, компютърни специалисти и квалифицирани работници, които могат да работят на машини и с техника в различни производства. Свободни места има също и за общи работници в строителството, казаха HR-и.
Компания от региона търси 45 компютърни специалисти, друга се интересува от инженери, без да е посочила брой, каза Светозар Петров от "Джобтайгър". Стремят се да са първи, за да вземат най-доброто, което могат, след като изгубиха голяма част от работната си ръка, изнесла се в Западна Европа, добави той. Като свидетелство за интереса към кадри от България той посочи броя на предложенията, които се появяват през последните два-три дни, и обърна внимание, че за първи път международният портал за обяви за работа "Монстър" (Monster.com), на който "Джобтайгър" е партньор, пуска обяви за български специалисти за места в страните от Централна и Източна Европа.
По мнението на Невена Николова от "Торо груп С", която също потвърди тенденцията за интерес на чуждите компании към кадри от България, най-често ще заминават специалистите на средно ниво. Според нея висшите мениджъри трудно биха се съгласили да заминат на работа в чужбина, защото и в момента имат добър стандарт на живот. Николова даде пример с клиент на компанията от Белгия, който търсел български кандидати за високи мениджърски позиции. "Сравнявайки предлаганите условия с живота тук, кандидатите предпочетоха да не приемат работата", добави тя.
Пазарът в Централна и в Западна Европа ще се отвори за хора с престижни професии, които обаче тук не са достатъчно добре платени, смята Георги Първанов, който е мениджър на "Консултийм". Той има предвид лекари, както и медицински сестри и акушерки, за каквито по думите му има глад в Централна Европа.
Мнението му потвърди чешкият вестник "Лидове новини", който вчера писа за планове недостигът на лекари в страната да се запълни с техни колеги от България и Румъния. Вестникът обаче изтъкна езиковата бариера като една от пречките пред това намерение и съобщи, че лекари от двете страни отказват предложенията на чешки болници и предпочитат да отидат в по-силните икономически членки на ЕС.
Трудовата миграция е тема и на "Уолстрийт джърнъл", който писа, че много квалифицирани професионалисти като инженери и лекари са напуснали Германия заради по-платена работа в други държави. Имигрантите, които пристигат в страната, обаче не задоволяват нуждите на компаниите, констатира изданието. Според него сравнително ниските заплати, високите данъци и недобрите условия за работа са основната причина през 2005 г. близо 145 хил. германски граждани да напуснат страната, а това е с 25 на сто повече в сравнение с 2002 г.
Въпреки някои законодателни мерки за стабилизиране на трудовия пазар 14 на сто от компаниите в Германия казват, че нямат кандидати за свободните позиции, а само за инженери свободните места са 22 хил.
"Уолстрийт джърнъл" цитира изпълнителния директор на "Даймлер Крайслер" Дитер Цече да казва, че компаниите трябва да стимулират имигрантите, които могат да им помогнат да си решат проблемите.
Вестник "Гардиън" пък написа, че Полша е останала без голяма част от строителните си работници, които са заминали за Великобритания, и сега очаква попълнения от България и Румъния. Вестникът привежда мнението на директора на строителен колеж в Полша, според когото много строителни проекти в страната не се изпълняват просто защото няма достатъчно строители. Нуждата от такива кадри е превърнала колежа в едно от най-търсените училища, съобщава още вестникът. Компаниите веднага "глътват" възпитаниците му. Не можем да насмогнем, казват от колежа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!