Поне така твърди едно от последните изследвания на агенцията iSuppli, според която двамата основни процесорни производители се опитват да избягат от директното ценово противопоставяне. Вместо това те ще се ?надцакват? повече в области като характеристики и функционалност.
Въпреки че делът от оборота на Intel при микропроцесорите все е значително по-голям от този на AMD, и двете компании съобщават за известно облекчаване на конкуренцията при средните цени на чиповете, а това може да означава само "началото на края на ценовата война", отбелязва iSuppli в официално изявление.
Според публикуваното в понеделник изследване, глобалните приходи от продажби на процесори през третото тримесечие на 2007 г. са били около $8,53 млрд. - с 10,9% повече от тези за същия период на предходната година. Към септември делът на Intel от оборота е 78,7%, т.е. с 4,6% повече от Q3 2006 г., а този на AMD е 13,9% или с 2,9% по-малко, отколкото година по-рано. Други 7,4% от процесорния оборот се правят от IBM, Freescale и Marvell Technology взети заедно.
По наблюденията на iSuppli основната част от въпросните приходи се дължат на силните продажби на РС системи и сървъри от входен клас. Но независимо от голямото търсене на такива машини значителен дял от приходите и на Intel, и на AMD е бил "изяден" от стремежа на двете компании да се надминат взаимно предлагайки възможно най-ниски цени, коментира вицепрезидентът на агенцията Дейл Форд. Напоследък обаче ситуацията изглежда се облекчава, а цените се стабилизират с пускането на новите многоядрени процесори и чиповете, базирани на по-модерни производствени технологии.
Междувременно акцентът на конкуренцията се измества от цените, към модерните характеристики като например поддръжка на виртуализация, нови архитектури (напр. Intel Nehalem и AMD Fusion), по-добри графични възможности и пр., подчертават и пазарните изследователи от Mercury Research. Тази тенденция според аналитиците ще задържи стабилни цените на CPU чиповете през идната година, а допълнителен принос за това ще има и очакваното голямо търсене на мобилни процесори. Според самите Intel и AMD, агресивното ценово "надцакване" вероятно ще продължи да бъде актуално в ниския клас процесори за настолни РС-та, но растящото търсене на мобилни устройства ще поддържа високи нива в този сегмент, така че като цяло цените на процесорите няма да падат драстично през 2008.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!