Н яколко български компании, както и чужди компании, опериращи в България, въведоха практиката техни служители да получават акции на компанията безплатно или на преференциални цени.
Целта на тази практика, традиционна за САЩ и Западна Европа, е приобщаване на служителите в компанията към ефекта от труда им. Ако те работят добре и са лоялни към работодателя, това се отразява директно върху успеха на цялата компания, а от това зависи и цената, която биха получили при продажба на книжата, и евентуален дивидент от тях.
Засега една публична българска компания официално обяви, че стимулира служителите си с акции - "Инвестор.БГ". Същата практика е въвела и веригата магазини "ЦБА асет мениджмънт", която още не е публична, но скоро ще се листва на борсата.
Още през 2005 г. съветът на директорите на "Инвестор.БГ" взе решение служители на компанията и членове на управителните органи да могат да получат безплатно нейни акции, при условие че са работили в нея повече от една година.
Подписването на договорите за прехвърлянето е през 2005 г., но реално то започва в началото на тази година.
Има много бюрократични пречки
разпределянето на акции на служителите не е уредено ясно в законодателството и това много затруднява процеса, коментира Любомир Леков, изпълнителен директор на "Инвестор.БГ".
След като акциите се раздадат на служителите, това се третира като възнаграждение, отпадат данъчните облекчения и работещите плащат данък за подоходно облагане на физически лица, поясни той. Броят разпределени акции на всеки служител е индивидуален - зависи от неговия стаж и от позицията му в компанията.
Към момента близо 30% от капитала на "Инвестор.БГ" са собственост на нейни служители, разказа Леков.
Такъв подход за стимулиране на лоялни служители прилага и веригата магазини ЦБА. Общо 163 000 акции - 1% от капитала на дружеството преди предстоящото увеличение, е разпределен между близо 40 души от средния и висшия мениджърски състав на компанията.
Ценните книжа са предложени по номиналната им стойност - 1 лев, и са били записани напълно, обясни изпълнителният директор на дружеството Ивайло Маринов.
На ниво магазин акции са били предлагани на управителите и на техните заместници, а в самата централа на "ЦБА асет мениджмънт" е била разработена и специална методология за тяхното разпределение между служителите.
Също като в "Инвестор.БГ" разпределението зависи от трудовия стаж в дружеството, длъжността и приноса
към постигнатата добавена стойност, каза Ивайло Маринов. "Не сме решили за предприемането на подобна стъпка при последващи увеличения на капитала, но е обсъждано допълнително разпределение - до 5% от настоящите акции сред служителите. Това може да стане на по-късен етап, твърдо решение все още няма", допълни той.
Присъствието на чужди компании в България въведе подобна практика и във финансовия и IT сектора. "Сосиете женерал" и Юробанк предлагат част от капитала си на работещи в централите и поделенията, включително и в България.
"Хюлет Пакард" също обявиха увеличение на капитала, което дава възможност на всички техни служители по света да участват в него по преференциална цена.
В продължение на двадесет години от "Сосиете женерал" предлагат на своите служители акции на преференциални цени,. От 2003 г. насам се увеличават акционерите работници извън Франция, където първоначално е започнала програмата.
За размера на предлагането свидетелства фактът, че най-голямата група акционери в компанията са именно нейните служители, които държат общо 7.5% от капитала й.
От 125 хил. служители в банката близо 60% са се възползвали от възможността да закупят акции. Най-разпространена е тази практика сред служителите във Франция и френските поделения на "Сосиете женерал" - 80 на сто от тях са притежатели на акции на банката, докато при чуждестранните поделения този дял е 35%.
Банката има представителства в над 80 страни и в 57 от тях върви програмата за придобиване на акциите, като в България се предлагат акции и в SG Експресбанк.
Те не са съобщавали цената, на която са пласирали книжата сред служителите си, но според информация на "Дневник" тя е 129 евро, а миналата година е била 109 евро. В момента цената на тези акции на борсата в Париж е около 113 евро.
Подобна разлика в цената показва, че понякога може да е по-изгодно за служителите да купят сами акции на борсата
Причината е, че цената, на която се пласират книжата за работещите, се определя няколко месеца преди да започне процедурата - решението трябва да мине през управителните органи или общото събрание, често се налага и публикуването на проспект.
Това забавя процеса и няма никаква гаранция, че през това време цената на акциите на борсата няма да се понижи и да се окаже по-ниска от предлаганата за служители на компанията.
Така че в някои случаи работниците поемат определен риск при записването - няма никаква гаранция, че цената на акциите няма да стане по-изгодна на борсата, отколкото при вътрешното записване в компанията.
От друга страна, често компанията майка е листвана на чужда борса, извън държавите, в които се предлагат акциите. Така за служители, които искат да станат акционери, е по-лесно да запишат акции при директното им предлагане, отколкото да ги купят през инвестиционен посредник, на който ще платят и комисиона.
Заедно с комисионата може да се окаже, че борсовата цена е по-висока от тази на вътрешното предлагане в дружеството, макар като чиста стойност тя да изглежда по-ниска.
И "Сосиете женерал", и Юробанк са листвани на фондови пазари извън България. Юробанк, която от няколко месеца вече е собственик освен на Пощенска банка и на ДЗИ банк, е листвана на Атинската фондова борса и нейни акции тази година за пръв път могат да получат и служителите в българските й поделения.
Общо 1.5 млн. акции са предложени за работещите в Юробанк, включително за българските служители в Пощенска банка и ДЗИ банк. Цената е 20 евро, а в записването може да вземе участие всеки от служителите, при условие че запише максимум 200 акции.
Крайният срок за записване изтече вчера. На атинската борса котировките на книжата в момента са около 23-24 евро, но в края на юли цената им е била над 26 евро.
Крачка напред към развитите капиталови пазари скоро ще направят и служителите в българското поделение на "Хюлет Пакард". Те могат да запишат акции при предстоящото увеличение на капитала на производителя на компютърна техника.
В този случай емисионната цена не е фиксирана и при всички случаи ще бъде по-изгодна покупката чрез вътрешното предлагане в сравнение с тази на фондовия пазар.
От проспекта на компанията става ясно, че ще бъдат предложени до 175 млн. акции с номинална стойност 1 цент, като служителите ще могат да ги закупят на цена 85% от борсовата котировка на книжата към датата на придобиване.
Заплащането на акциите ще става чрез удръжки от месечните възнаграждения
в размер не по-голям от 10%. Тази седмица започва да тече записването за участие в увеличение.
След това работещите ще могат да се включат и в подписката за фактическото увеличение на капитала, която ще бъде открита между 1 ноември и 30 април 2008 г., когато изтича крайният срок.
Освен българските служители от тази политика на компанията могат да се възползват и заетите във всички останали дъщерни дружества по целия свят.
Други преференции, предоставяни от щатския технологичен гигант на персонала му, са опциите (те дават право да служители да закупуват акции), ограничени акции и ограничени акционни единици. Такива финансови инструменти на българския капиталов пазар обаче все още не съществуват.
Допълнителен стимул за заетите да участват в записванията е фактът, че акциите се взимат предвид при изчислението на всички водещи индекси
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!