С ръкостискане лидерите на САЩ, Израел и на палестинската автономна власт се договориха за незабавно започване на преговори за мир в Близкия изток. Целта е до края на 2008 г. да бъде постигнато окончателно споразумение.
Новината за това бе обявена от президента Джордж Буш при откриването в Анаполис на близкоизточната мирна конференция, в която участват 44 страни. До Буш стояха израелският премиер Ехуд Олмерт и палестинският президент Махмуд Абас.
Споразумението за започване на преговори бе постигнато след дълги и трудни разговори между израелците и палестинците, продължили до последния момент преди откриването на конференцията.
Смята се, че приетата в Анаполис обща декларация очертава основните насоки на преговорите, които да доведат до окончателно уреждане на главните спорни въпроси в израелско-палестинския конфликт - статута на Ерусалим, определянето на границите на двете държави, въпросите на сигурността и съдбата на палестинските бежанци.
Преговорите с израелците по всички основни спорни въпроси трябва да започнат незабавно, заяви в Анаполис палестинският президент Махмуд Абас.
Утре (в сряда) трябва да започнем подробни и задълбочени преговори по всички въпроси за окончателния статут, например Ерусалим, бежанците, границите, новите израелски селища на Западния бряг, водата, сигурността и т.н., заяви Абас.
Същевременно обаче, той не даде знак, че палестинците желаят да отстъпят, по която и да било от конфликтните теми, станали причина за провала на предишни усилия за постигане на мир, като статута на оспорвания Ерусалим, бежанците, границите на независимите палестински територии и израелските селища.
Премиерът на Израел Ехуд Олмерт обеща, че подновените преговори ще засегнат всички въпроси, които досега са били избягвани. Няма да бягаме от нито един проблем, заяви Олмерт.
"За мнозина от нас това ще е изключително трудно, но въпреки това - неизбежно. Осъзнавам го. Знаят го и много от моите хора. Ние сме готови за този процес", подчерта израелският премиер.
Обръщайки се към представителите на арабските страни, участващи в конференцията, Олмерт каза, че е време да се прекрати бойкотът и "отчуждаването" по отношение на Израел, имайки предвид арабските страни, които нямат дипломатически отношения с еврейската държава.
Вече нито вие, нито ние имаме право да държим на мечти, които са откъснати от страданията на нашите народи, каза Олмерт.
В интервю за агенция Асошиейетед прес след края на конференцията в Анаполис президентът Джордж Буш заяви, че се притеснява от последствията, които би имал евентуален провал на мирния процес в Близкия изток, но добави, че опитът за търсене и постигане на мир там си заслужава.
Не мисля, че е рисковано да се опитваме да постигнем мир. Мисля, че това за нас е задължение, каза Буш, който дълго време беше критикуван, че не участва активно в процеса за постигане на мир в Близкия изток. В интервюто Буш обаче оспори това твърдение.
Американският президент определи конференцията в Анаполис като успешна и подчерта, че тя е нарисувала очертанията на една визия за две държави - Израел и Палестина, които да живеят в мир една до друга.
Предпазливи са реакциите на обявеното споразумение
за започването на преки преговори между израелците и палестинците, които започват още днес.
В Израел споразумението се посреща скептично от две от партиите в управляващата коалиция на Олмерт - Шас и Израел Бейтену, обединяваща предимно руски евреи.
Лидерът на Шас, министърът на промишлеността и търговията Ели Ишай заяви, че партията му ще се оттегли от управляващата коалиция, ако бъде постигнат опасен напредък в посока разделяне на Ерусалим на две.
Лидерът на Израел Бейтену Авигдор Либерман, министър по стратегическите въпроси, заяви, че в Анаполис спокойно е можело да се определи като крайна дата за мирното споразумение с палестинците не 2008 г., а 3008 г. Това са само думи и шансът за подписване на мирно споразумение до края на идната година е почти нулев, каза той.
Либерман разкри, че в неофициален разговор Олмерт е казал, че няма да има палестинска държава, докато Махмуд Абас не стане отново господар на ивицата Газа. Според мен Абас има шанс да си върне контрола над ивицата Газа, колкото има шанс и да стане президент на САЩ, допълни Либерман.
Представител на контролиращото ивицата Газа движение Хамас каза, че конференцията в Анаполис няма да доведе до никакъв резултат. Това са само преговори, чиято единствена цел е на тях да се говори, но да не се прави нищо конкретно за палестинците, допълни той.
Представител на Организацията за освобождение на Палестина обаче заяви, че е възможно Ерусалим да стане столица на две държави. Афиф Сафие заяви, че Източен Ерусалим може да бъде столица на бъдещата палестинска държава, а Западен Ерусалим - на Израел.
Сред близкоизточните държави реакциите също са противоречиви.
Сирия настоя конференцията в Анаполис да е отправна точка на процес за глобален и справедлив мир по всички преговорни глави, отворени по време на конференцията в Мадрид през 1991 г. Тогава беше решено да започнат преговори между израелците и палестинците, израелците и ливанците и израелците и сирийците.
Същевременно Сирия изрази готовност да нормализира отношенията си с Израел, едва след като еврейската държава се изтегли напълно от окупираните през 1967 г. арабски територии, вкл. Голанските възвишения.
Иран подчерта изненадата си, че Сирия присъства на форума в Анаполис. Хосеин Шариатмадари, съветник на иранския аятолах Али Хаменей, изрази изненадата на иранските власти, че Дамаск е пратил представител на онова, което, според Техеран, е заговор срещу палестинците.
Саудитска Арабия използва сцената на конференцията, за да изкаже подкрепата си за мирния процес в Близкия изток, но да постави условия за нормализирането на отношенията си с еврейската държава.
Саудитският външен министър принц Сауд ал Фейсал ас Сауд каза, че преди да се говори за нормализиране на отношенията, Израел трябва да се изтегли от окупираните арабски територии. Той допълни, че преговорите на Израел с палестинците трябва да бъдат последвани от преговори на Израел и със Сирия и Ливан.
Френският външен министър Бернар Кушнер обяви, че нова международна конференция по темата за мира в Близкия изток ще има в Париж на 17 декември и на нея ще бъде дефинирано действителното съдържание на понятието палестинска държава.
Руският външен министър Сергей Лавров обяви, че Москва е готова да организира също нова международна конференция, но насочена по-скоро върху израело-сирийската глава в преговорите за мир. Той допълни, че тази конференция ще бъде в Москва в началото на 2008 г., може би още в края на януари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!