Н овата енергийна стратегия на Европейския съюз, която има за основна цел разнообразяване на доставките, не е насочена срещу Русия, заяви днес председателят на Европейската комисия Жозе Барозу.
В навечерието на утрешната среща на върха ЕС-Русия, Комисията представи подробна енергийна стратегия. Тя цели да увеличи енергийната сигурност на съюза чрез построяване на нови газопроводи, вятърни електроцентрали и активна дипломация.
"Нашият дневен ред за енергийната сигурност не е насочен срещу никоя държава, стратегията не е дефинирана по отношение на Русия", подчерта Барозу. Той обобщи, че ЕС си е поставил задачата да намали енергийната си зависимост като цяло.
"Така както Русия иска да има много клиенти, е напълно естествено различните европейски страни да могат да имат много източници на доставка", подчерта Барозу. Той отбеляза, че става въпрос за елементарна предпазливост, която няма нищо общо с политиката.
Барозу наблегна на взаимната зависимост в енергетиката между Европейския съюз и Русия. Нашето послание по въпроса е позитивно и затова е необходимо да дефинираме ясна правна рамка на отношенията между двете страни в енергийната сфера, подчерта той.
Сега Европейският съюз внася 61% от ползвания от него газ, посочва Франс прес. 42% от вноса идва от Русия. Това превръща съюза в най-големия купувач на руски газ.
Европейската комисия излезе днес с нови предложения за засилване на енергийната ефективност и сигурност в Европейския съюз.
Те обхващат развитието на енергийната инфраструктура и диверсификацията на енергийните доставки, целенасочено включване на енергийната проблематика в отношенията на Европейския съюз с други страни, създаване на запаси от петрол и газ, на механизми за действие в кризисна обстановка, засилване на енергийната ефективност, по-пълноценно използване на собствените енергийни източници в ЕС.
Остават в сила амбициозните цели, залегнали в "Стратегическия енергиен пакет" на Европейската комисия от януари 2007 г.: до 2020 г. да се ползва 20% по-малко енергия, с 20% да бъдат намалени парниковите емисии в
атмосферата, 20% енергията да се получава от възобновяеми източници.
Цените на енергията в Европейския съюз се увеличиха средно с 15% през миналата година. Около 55% от използваната енергия в Европа идва от внос, което струва по 700 евро на всеки гражданин на Европейския съюз.
Трябва спешно да се заемем с енергийните проблеми, като набележим и изпълняваме мерки за засилване на енергийната ефективност и намаляване енергийния внос, заяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, който представи предложенията заедно с комисаря по енергетиката Андрис Пиебалгс.
В предложенията се посочват също големи проекти за енергийни доставки в Европейския съюз, които трябва да засилят сигурността на съюза в енергийната област. Един от тях е "Южният газов коридор, който ще доставя газ в Европейския съюз от каспийския регион, от близкоизточни източници и в дългосрочен план, възможно, от други страни, което ще подобри енергийната сигурност в Европейския съюз".
За ядрената енергетика в предложенията се отбелязва, че всяка страна в Европейския съюз решава сама дали да инвестира или не в този вид енергетика.
В днешните предложения се обръща значително внимание и на пестенето на енергия. Според Европейската комисия жилищните, обществени и търговски сгради в ЕС потребяват около 40% от енергията в съюза и са отговорни за същия процент вредни емисии в атмосферата.
Европейската комисия предлага да се преразгледа Директива 2002/91/ЕС за енергийната ефективност на сградите. Според новото виждане на комисията изискването само сгради с 1000 кв. м и повече застроена площ да имат енергиен сертификат трябва да отпадне, а да се изисква покриване на определени изисквания за енергийна ефективност при всички случаи на съществено обновяване на зданията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!