М нозина британци, които си купуват за първи път недвижим имот, се ориентират веднага към пазара в чужбина, обобщава британският седмичник "Обзървър".
Изданието посочва и конкретни примери с жени над 30-те, които са се сдобили с къщи в Испания, Канада и България. 34-годишната Хелън Ийтън например наскоро си е купила у нас апартамент с изглед към морето за 40 хил. лири стерлинги, а приятелят й - подобен, но в планините, за 35 хил.
Обяснението: новото поколение се стряска от хвърчащите цени на жилищата във Великобритания. За сравнение - по последни данни на агенцията за недвижими имоти "Халифакс" средната цена на жилище във Великобритания е 192 233 лири.
Според експертите от "Конти файнаншъл сървисиз" напоследък броят на такива случаи е нараснал рязко, особено в държави от Източна Европа, които вече са се присъединили към ЕС. Като "горещи точки" са посочени България, Турция и Северна Франция.
Дейвид Смит от компанията "Бългериън дриймс" (букв. - "български мечти"), която продава недвижима собственост на територията на цялата страна, споделя, че напоследък интерес са проявили няколко потенциални купувачи, навършили неотдавна 20 години и предимно от женски пол.
Целта им била да удвоят вложените суми и след четири-пет години да се върнат към пазара на имоти в родината си, обяснява той. За инвестицията на младите помагали и техните родители.
1/4 от т.нар. "first-time buyers" (купувачи за първи път) сега обмисляли да се преселят зад граница, за да спестят още пари за бъдещото си британско жилище, твърди цитиран от "Обзървър" доклад за инвестиционните намерения сред гражданите на Острова.
Засега предпочитаните им дестинации били Испания, Австралия, Нова Зеландия и САЩ.
1/5 обаче били готови да се преместят в Източна Европа, където животът бил по-евтин, сочат изводите.
Над 29% от сключените сделки с недвижими имоти през 2006 г. са с участието на чужденци, 66,87% от тях са жители на Великобритания.
Данните изнесе изпълнителният директор на компанията за недвижими имоти "Аста Бридж" ("Asta Bridge") Антон Панкев.
След присъединяването на България към ЕС чуждестранното търсене на имоти е нараснало, каза Наташа Коупман, мениджър Кол-център на "Аста Бридж".
Около 13% от покупките на чужденци у нас през 2006 г. са осъществени от ирландци, малко над 6% - от американци, близо 4% са били германци, а около 3% - италианци.
Холандците, испанците и французите определят по около 2%, а с процент са сделките, осъществени от гърци, малтийци и датчани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!