Е вропейският парламент не прие предложението на докладчика за България Джефри ван Орден за гъвкав подход по сроковете за затваряне на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй", който може да включва и 8-месечно отлагане.
Председателстващият заседанието Скот Макмилън въобще не подложи на гласуване текста за гъвкавия подход.
Той не даде думата на Ван Орден, който искаше да се аргументира, като после обясни, че не го е видял да вдига ръка, съобщи БНР.
Преди гласуването на поправката думата бе дадена на Ребека Харм от Групата на "зелените", която каза, че не трябва да се проявява никакъв "гъвкав поход" и че България трябва да спазва поетите ангажименти".
Тя обвини Джефри ван Орден, че се опитва да насочи по погрешен път Европейския парламент със своята поправка.
Така бе приет друг текст, който гласи, че България трябва да спази ангажиментите
да затвори блоковете до края на тази година,
а европейските институции трябва да спазят своя ангажимент да отпуснат 210 млн. евро за целта.
Вносители на този параграф са двама от "зелените" и гръцки евродепутат от партията на европейските социалисти. Текстът беше приет с мнозинство от пет гласа.
Джефри ван Орден определи случилото се като много разочароващо.
Не беше приета друга поправка на "зелените", според която
България трябва да зачита правата на малцинствата
и решенията на Европейския съд, с която се търсеше защита на т.нар. "македонско малцинство" у нас.
Целият доклад на Ван Орден, с които властите у нас се призовават за неотложни действия, за да избегнат предпазни мерки и клаузи, и в който отново има апел за освобождаване на българските медици в Либия, бе приет с впечатляващото мнозинство от 505 гласа "за". "Против" бяха 65, а от вот решиха да се въздържат 36 депутати.
В гласуваната от Европарламента резолюция по доклада евродепутатите поздравяват страната ни и приветстват присъединяването й на 1 януари 2007 г.
Те отбелязват обаче неотложната необходимост от видими резултати в критичните области и призовават българските власти да предприемат бързи и задълбочени действия, за да избегнат активирането на предпазните клаузи и други съпътстващи мерки, съобщи пресслужбата на ЕП.
Евродепутатите считат, че България трябва да демонстрира осезаеми резултати в борбата с корупцията, организираната престъпност и прането на пари.
Те призовават за максимална прозрачност в приватизацията
и назначенията на обществени постове и в съдебната система. Според тях България трябва да въведе сериозни санкции за прокурорите, които бавят и пречат на развитието на делата.
Евродепутатите приветстват усилията да се разсекретят архивите на секретните служби, но препоръчват това да бъде контролирано от политически независима комисия.
Те призовават за разширяване на специализираните полицейски части, които работят в борбата срещу организираната престъпност и корупцията, разпространението на наркотици и трафика на хора, най-вече на границите.
Държавите членки би трябвало да предложат специализирано обучение за полицейските служители и да пращат компетентни специалисти, които да помогнат на българските власти при разчистването на натрупалите се случаи със сериозни престъпления, както и за
Намаляване на действията на криминалните босове
Членовете на ЕП призовават за подобряване на условията в детските домове, както и в домовете за хора с умствени и физически увреждания. Те искат това да стане национален приоритет.
Те са притеснени от съществуващите невидими бариери за чуждестранните инвеститори и искат българското правителство да вземе мерки срещу административни решения, които могат да попречат на развитието на положителен климат за инвестиции в страната.
Депутатите подчертават значението на правилното управление и контрол на средствата от фондовете на ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!