О бикновено в повечето случаи, когато човек иска да си построи дом сметката излиза доста солена. Когато обаче изборът падне не върху къщите от тухли и бетон, а върху сглобяеми дървени постройки мечтата, започва да изглежда доста по-реална.
През 2005 г. в Германия са били построени над 10 хил. сглобяеми къщи. Средната цена за такъв дом излиза около 170 хил. евро, а най-евтините са под 80 хил.
Хубавото при тях, че могат да се проектират в зависимост от вкусовете, нуждите и не на последно място - от банковата сметка.
Волфганг и Франсоаз живеят извън големия град на брега на Рейн. Тук те са купили парче земя, върху която са издигнали сглобяемия си дом.
Бързо строителство, разположение по желание и ниска цена -
това са основните аргументи, които са накарали тази млада двойка да се спре на този вид конструкции.
Обикновено всички материали за строежа се докарват с камион като са предварително разкроени според проекта. Бетон има единствено в основата, към която се закрепват дървени стълбове и строителството започва.
Волфганг споделя: "Основното бе направено за три дни, но това бе само външната част. След това идва ред на вътрешното разпределение, което се прави по наш вкус и ние можем сами да сме си архитекти. Има основни части, които са високи от 2.60 до 4.30 м. Много напомня на игра "Lego".
Волфганг и Франсоаз са на мнение, че освен изброените предимства, да живееш в подобен дом е и много уютно.
Пазарът на сглобяеми къщи в Германия възлиза на над 1,5 млрд. евро.
Литва също се нарежда сред страните със силно развитие на сглобяеми жилища, а освен това е и една от големите страни износителки заради ниската себестойност.
Една сглобяема дървена къща излиза средно с 15-20 % по-евтина отколкото същите конструкции във Франция.
През 2005 г. Литва е изнесла дървен материал за тези жилища на стойност 300 млн. евро. Интересното е, че едва десет предприятия си поделят този доходоносен пазар.
На клиентите се предлагат две възможности. Първата е да се издигне жилището от дървени плоскости, като по-късно собствениците поемат уреждането на интериора.
При другата възможност се предлагат плоскости, на които вече са монтирани различни удобства. Преди да бъде изнесена в чужбина в банята вече са сглобени мивката, чешмата, душовете, плочките.
Преди пет-шест години никой в България не използваше т.нар. сухо строителство, част от което са сглобяемите дървени къщи.
Въпреки че българите все още предпочитат монолитното строителство, у нас вече се строят по поръчка и се предлагат в обявите за имоти сглобяеми къщи.
Цяло селище от сглобяеми къщи американски тип се появи край Панчарево.
Основното предимство на тези къщи е, че са изградени изцяло от естествени материали - дървесина, камък, гипс, стъкло. Заради наличието на изолация в стените те са нискоенергийни. Къщите имат висока земетръсна устойчивост.
Най-големият страх на повече хора, че крадците ще минат през стените, когато разберат, че къщата е сглобяема са неоснователни, декларират от Българския съюз на производителите на сглобяеми къщи.
Пожарът не е проблем, защото дървесината може да бъде третирана, така че горимостта й да бъде намалена.
На пазара има около 20 български фирми, които предлагат сглобяеми къщи.
Противно на очакванията сглобяемото строителство позволява красиви и индивидуални архитектурни решения. От съюза имат амбицията да поставят началото на мострено селище край София, за да може всеки да види своята мечтана къща.
Според производителите интересът към сглобяемите къщи ще нараства, но са необходими реални стъпки в осигуряване на добра нормативна, кредитна система, за да може тези къщи да са по джоба по повече българи.
Определяща е цената. Най-евтините са тип Класик - едноетажни дървени къщи, чиято цена не надвишава 5 хил. лв. Най-търсените къщи са 43 до 58 кв.метра. на стойност между 14 хил. и 18 хил. лв.
Има и фирми като Г.Е.И.Т. , които предлагат и обзавеждане. Именно заради търсенето в последните три години цените на сглобяемите къщи са в диапазона между 320 и 800 лв. за кв. метър.
Една такава къща се строи за 2 месеца, а само за 6 дни фирмата "Дару Уютен дом" сглобява една от добре познатите на българите финландски дървени къщи от скандинавски бор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!