Ш ест месеца, след като станаха членки на Европейския съюз, България и Румъния не успяха да покажат значителен напредък в борбата със систематичната корупция и организираната престъпност, въпреки широките реформи в законодателството.
Липсата на резултати засилва притесненията на Брюксел и някои страни членки на ЕС, че може би балканската двойка е влязла в съюза твърде рано, коментира агенция Ройтерс.
Двете нови членки на ЕС все още са подложени на мониторинг
и очакват доклад на Европейската комисия на 27 юни, в който ще стане ясно дали са изпълнили изискванията, които им бяха поставени.
Агенцията допълва, че както София, така и Букурещ са направили поправки в правосъдните си системи и създали институции за борба с корупцията, както пожелаха от ЕС.
Наблюдатели обаче смятат, че резултатите са осуетени от колебливи политици, политическите вражди и неефективната държавна администрация.
Не сме видели никакво доказателство за резултатите, никакво влияние върху обществото, заяви европейски дипломат в Букурещ. По думите му трябват повече доказателства за това, че страните имат намерение да се борят с корупцията на всички етажи.
Според някои наблюдатели измамите са толкова вкоренени в българския и румънския строй, че много
местни политици просто не желаят да прилагат ефективни реформи
Съдебните власти са понякога ужасно близо до престъпните групировки, а новите закони са лишени от механизми за прилагането им.
Към всичко това трябва да се добавят задълбочаващите се разриви между управляващите партии в София и Букурещ, както и затъващата популярност на правителствата, които спряха реформите след присъединяването към ЕС през януари, пише още Ройтерс.
Агенцията припомня, че в Румъния архитектът на съдебната реформа, бившия министър на правосъдието Моника Маковей, беше отстранена през април, а според наблюдателите заместникът й Тудор Чюарю е твърде слаба и неефективна личност.
"Борбата с корупцията тръгна на обратен ход. Не е ясно какво иска да направи новият министър на правосъдието. Изглежда той иска да съкрати властта на прокурорите", заяви Сорин Йонита, член на румънското академично общество.
Друг добър пример е делото срещу бившия румънски премиер Адриан Нъстасе, което от месеци е затънало в спорове в Конституционния съд. Трябва да има ключови фигури зад решетките, коментира друг дипломат.
В България, където организираната престъпност е ключов проблем, отделни неправителствени организации се оплакват, че в законите против корупцията липсват конкретни мерки за борба със злоупотребите, а покварените сделки по обществени поръчки
източват милиони евро на година от бюджета на държавата
Коалиционното правителство е изпълнило законодателните изисквания на ЕС, но е показало малка амбиция да постигне бързи резултати в борбата с най-могъщите престъпни групи.
Дипломати твърдят, че много често обществени личности са замесени в групи, свързани с бивши тайни агенти, и управляват част от българската икономика.
Същевременно за десетките убийства през последните години никой не е осъден, а главният прокурор призова за търпение.
Европейският съюз ще обяви мониторинговия си доклад за Румъния и България на 27 юни. Ройтерс предлага списък на задачите, които двете страни получиха през септември, както и
оценка на напредъка, постигнат по всяка една от тях:
България
Задача: Да промени конституцията, за да отстрани двусмислието относно независимостта и отчетността на съдебната система.
Напредък: Направено през февруари.
Задача: Да приеме нов закон за съдебната власт и граждански процесуален кодекс.
Напредък: Парламентът обсъжда двата проекта с цел да подобри ефикасността на съдебната власт.
Задача: Да продължи съдебната реформа за подобряване на отчетността.
Напредък: България вече проведе конкурси за назначаване на съдии и подобри обучението на персонала с цел по-бързо вземане на решения.
Задача: Да проведе професионални, непартийни разследвания на обвиненията в корупция по високите етажи.
Напредък: Властите заведоха дела срещу осем магистрати за спъване на дела и обвиниха няколко официални лица.
Задача: Да се предприемат още мерки за борба с корупцията, особено на граничните пунктове и сред местните власти.
Напредък: София инсталира видеокамери, които да следят митническите служители, и започна ротацията на персонала. Разследва се произхода на имуществото на 62 митничари. Четирима бяха уволнени, а срещу десет се водят досъдебни производства за документна измама и подкупи.
Задача: Борба с организираната престъпност.
Напредък: Около 222 досъдебни следствия срещу 99 престъпни групировки са заведени от октомври насам, а 95 души са в затвора. Все още обаче няма осъден нито един престъпен бос.
Румъния
Задача: Да подобри капацитета на съвета на магистратите.
Напредък: Румъния въведе нови правила за наемане на персонал и опрости процедурите за ускоряване на процесите. Все още не е реформирала малките съдилища, а съветът е разтърсван от конфликти на интереси и проблеми с етническите въпроси.
Задача: Да създаде интегритет за агенцията, която да проверява имуществото и конфликта на интереси сред чиновници и политици.
Напредък: Парламентът прие закон за създаването на агенцията с ограничени правомощия.
Задача: Да продължи професионалните разследвания за корупция.
Напредък: Има заведени дела срещу водещи политици, включително бившия премиер Нъстасе, бившия министър на икономиката Кордут Серес и министъра на комуникациите Золт Наги. Няма осъдени.
Задача: Мерки срещу корупцията.
Напредък: Политици и местната администрация ще подават заявления за състоянието си. Прие етически код за гражданските служители и мерки за борба с корупцията в митниците.
Задача: Да обнови списъка с хранително-вкусови компании, които нямат право да продават продукти в ЕС.
Напредък: Списъкът е попълнен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!