Д вама поляци се самоубиха в английска ферма, където работят и българи. Първоначалните съмнения са, че става дума за любовна афера.
Но според информация на Радио "Дойче веле" българското посолство в Лондон е получило многобройни оплаквания за лоши битови условия в лагера, където са настанени чуждестранните работници и ще прави проверка.
Миналата събота двама поляци, мъж и жена, са били намерени мъртви в Брук Фарм, в английското графство Херфордшър. В прессъобщението на компанията S&A Produce, която наема работниците в това стопанство, се казва, че полицията не е открила подозрителни обстоятелства като причина за смъртта.
"Жена, която очевидно е живяла в лагера, се събудила и открила, че нейният приятел се опитал да се самоубие. По-късно бе потвърдено, че той е починал. От тези първи данни изглежда, че става дума за лична болка. Явно е имало проблеми в тяхната връзка и като че ли това е причината за трагичните събития", казва за "Дойче веле" Ребека Едмъндс, която е говорител на фирмата.
Тя категорично отрича вероятността лоши битови условия в трудовия лагер "Брук Фарм" да са причина за самоубийството на полската двойка:
"Мога да уверя всеки, който слуша тази програма, че поне 50 на сто, ако не и повече от нашите работници през годините, се връщат. И те правят това поради една причина - доволни са от битовите условия и от опита, който имат като сезонни работници с фирмата S&A Produce", казва Ребека Едмъндс.
Въпреки тези уверения българското посолство в Лондон ще направи проверка във фермите на компанията Даряна Коцева, ръководител на Службата по трудови и социални въпроси към мисията, посочва, че е получила многобройни оплаквания от българи, които работят за S&A Produce.
"Оплакванията са свързани с нередовното заплащане, настанени са повече хора в помещенията, в които живеят - повече от допустимото. По принцип би трябвало да им осигурят интервюта за получаване на национален осигурителен номер в рамките на един месец.
Но имаме информация, че за три месеца това не е станало. Другите проблеми са свързани например с това, че няма винаги медицинско лице, когато работят и в самите жилища, в които са настанени", казва тя.
Проверка ще има в края на тази седмица. "Планираме отиване на място. Първо в офиса на оператора S&A Produce, който всъщност наема работници по схемата за временна селскостопанска работа във Великобритания.
Те настаняват работници и им осигуряват заетост основно в две ферми. В Брук Фарм, Марден и в Брайърли и ще посетим и двете ферми. Ще говорим с българите там и ще се запознаем с условията на работа
Според посолството въ в фермите работят 1141 българи, а 103-ма били напуснали от началато на годината. Неофициалната информация е, че не са били доволни от условията.
Авторът на репортажа за "Дойче веле", Андрей Владов пита: "Когато отидете и направите тази проверка и ако откриете, че тези оплаквания са верни, какво може да направи българското посолство след това?"
Отговорът на Даряна Коцева: "При всички такива случаи, а това не е първият за съжаление, ние действаме по следния начин. Уведомяваме задължително представители на британското вътрешно министерство. Подаваме нужната информация и те вече имат правомощия и могат да наредят специална проверка.
Освен това информираме задължително и GLA (The Gangmasters Licensing Authority). Това е институцията, която всъщност дава лицензи на доставчиците на работна сила в селското стопанство. Представители на тази контролираща институция имат право да отидат и да инспектират на място, да направят проверка, да наложат санкции.
Най-тежката санкция е да се отнеме лиценза на самата фирма".
През последните два-три месеца, когато всъщност зачести работата в селското стопанство, в българското посолство били подадени десетина оплаквания.
През миналата година по сигнал на посолството е бил отнет лиценза на една фирма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!