Ж ени, които да работят като шивачки, ще пристигнат през 2008 г. в България от Виетнам, Бесарабия, Украйна и Молдова. Първите 50 шивачки от Виетнам вече са на път, съобщи за великотърновския вестник "Янтра днес" Валерия Жекова, председател на "Българската асоциация на производителите и вносителите на облекло и текстил".
Догодина се очаква да се запази тенденцията 5-10% от българските шивачки да напускат професията и страната.
"Българските шивашки фирми изпитват остра криза за работна ръка. Имаме 150 свободни работни места, които чакат да бъдат заети, но няма желаещи, казал за "Янтра днес" Мирослав Минчев, управител на две от най-големите шивашки фирми в областта "Нова мод" и "Нова текс".
Младите жени предпочитали да стават продавачки, а не шивачки, въпреки че става въпрос за едни и същи пари - 500-600 лв. месечно, твърди Минчев.
Той казва, че вече не било важно дали работната ръка е евтина, а дали е можеща. "Защото търпим неустойки при връщане на некачествено ушита продукция. Шивачките са можещи и неможещи, а не скъпи и евтини".
Наемането на работници от държави извън ЕС е сложна процедура. Българските закони допускат до 10% от средномесечния състав да са чужденци.
По информация на Бюрото по труда във Велико Търново няма безработни, които да искат да се трудят като шивачки, въпреки големия брой свободни работни места.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!