Л ибийският лидер Муамар Кадафи пристигна на 5-дневно официално посещение във Франция. На парижкото летище "Орли" той бе посрещнат от министъра на вътрешните работи Мишел Алио-Мари.
Веднага след това полковникът бе приет в Елисейския дворец за първия си разговор с френския президент Никола Саркози. Двамата ще разговарят и още веднъж - в сряда.
Кадафи пристига в Париж след гръмогласните си изявления на срещата ЕС-Африка в Лисабон, където каза, че намира за "нормално слабите да прибягват до тероризма".
Никола Саркози изтъкна, че се надява по време на посещението на Кадафи да бъдат подписани "известен брой икономически договори", тъй като предприемачите искат да се възползват от отварянето на Либия, третият производител на петрол в Африка, след излизането й от изолацията през 2003 г.
Тогава Триполи се отказа от програмата си за оръжия за масово унищожение и обеща да изплати обезщетения на семействата на жертвите от атентата над шотландското селище Локърби (270 загинали през 1988 г.) и срещу самолета на ЮТА над Нигер (170 жертви през 1989 г.).
Още в първия ден от посещението на либийския ръководител във Франция Париж и Триполи подписаха сделки за над 10 млрд. евро, предаде Франс прес.
На церемония в Елисейския дворец френският президент и полк. Кадафи сключиха договор за ядрено сътрудничество, който предвижда доставката от френска страна на един или повече ядрени реактора за обезсоляване на морска вода.
Триполи потвърди също поръчката на 21 самолета "Еърбус" с обща каталожна стойност от близо 3,2 млрд. долара за авиокомпаниите "Африкия" и "Либиън еърлайнс", отбелязва АФП.
Подписани са били също договори с френската строително-инженерна компания "Венси", компанията за водоснабдяване "Веолиа уотър" и енергийния гигант "Арева".
Според запознат източник от енергийния сектор, Либия е подписала с "Арева" договор за пренос на електричество и електроразпределение на стойност от около 300 млн. евро, посочва Ройтерс.
Либия възнамерява да купи от Франция 14 изтребителя "Рафал", а също 35 хеликоптера и друга военна техника на обща стойност от 4,5 млрд. евро, съобщи източник от френското президентство, цитиран от АФП.
Списъкът включва също шест кораба, бронирани автомобили, радари за противовъздушна отбрана, и обновяване на самолетите "Мираж-1", които Триполи е купил преди време от Франция, уточнява източникът.
Мерките за сигурност на либийския гост и неговата изключително многобройна делегация са изключително силни.
Традицията на пустинята също беше спазена и бедуинската шатра на либийския ръководител беше издигната в парка на официалната резиденция Марини, близо до Елисейския дворец.
За вторник е планирано Кадафи да посети френското Национално събрание. Той ще се срещне с интелектуалци от африканската общност в централата на ЮНЕСКО във френската столица, ще посети замъка Версай и ще участва в лов.
Френската опозиция и международни правозащитни асоциации обаче разкритикуваха неговата визита и "бизнес дипломацията".
Социалистите заявиха, че ще откажат да посрещнат Кадафи в парламента, а бившата кандидатка за президентските избори Сеголен Роаял се обяви твърдо против политиката, която се състои в "падане на колене пред финансовите интереси".
Тя определи като "отвратително" да бъде "потъпквана френската традиция за защита правата на човека".
"Амнести интернашънъл" посочи, че Саркози приема "диктатор", а антиядрената асоциация "Черноблей" подаде жалба срещу Кадафи за прилагане на мъчения и настоя той да бъде арестуван при пристигането си във Франция.
Управляващата партия Съюз за народно движение обаче защити политиката на Саркози. Според правителството въпросът за продажбата на оръжие вече не е табу, след като ЕС вдигна ембаргото си.
Париж иска да продаде няколко бойни самолета Рафал за 50 млн. евро. Този вид самолети никога не са имали успех в износа, отбелязва АФП.
След освобождаването на българските медици Франция сключи споразумение за военно сътрудничество с Триполи, а сега парламентарна анкетна комисия се опитва да установи в замяна на какво е станало това освобождаване, припомня агенцията.
Саркози твърди, че не е имало никакви пазарлъци. Той казва също, че иска да помогне на всяка страна, която иска да се сдобие с ядрена енергетика за граждански цели, по-специално в арабския свят, което безпокои някои партньори на Париж.
Шестимата български медици, които бяха освободени по-рано тази година от Либия, заявиха, че са отменили пътуването си до Париж, защото Кадафи ще бъде там по същото време.
От една страна ние не желаем палачът и неговите жертви да се срещнат в Париж, заяви Кристияна Вълчева, която заедно с останалите медици трябваше да пристигне във Франция днес. От друга страна, някои от нас имат други ангажименти, добави тя.
Помолена да коментира гостуването на либийския лидер при Саркози, Вълчева каза: "Нямаме отношение. В политиката няма морал".
Медиците трябваше да посетят Франция по покана на неправителствената организация "Адвокати без граници" (ASF.be).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!