Р умънският вестник "Ромъния либера" публикува статия под заглавие "Организираната престъпност застрашава присъединяването към ЕС, дали мафиите в България са проблем за Румъния?".
България получи този уикенд ново предупреждение, че присъединяването към ЕС в срок е в опасност заради корупцията и организираната престъпност, се казва в статията.
Съдебната система трябва да бъде радикално реформирана, ако България иска да се присъедини на 1 януари 2007 г., предупредиха европейски служители, които участваха в София в конференция за правосъдието и сигурността в страната, пише "Ромъния либера".
Вестникът цитира думите на британския посланик в България, че "равнището на корупция и организираната престъпност в България предизвикат сериозни страхове" и "че убийството на бизнесмена Емил Кюлев изтъква още повече това предизвикателство".
Ромъния либера припомня как е станало убийството и отбелязва, че до момента няма арестуван за това престъпление.
Вестникът пише и кой е бил Емил Кюлев. Краткият вариант гласи, че той е бил най-успешният бизнесмен в България. Президент на ДЗИ груп - най-голямата фирма за банкови услуги и застраховане в България, с над 12 000 служители и активи около 585 милиона долара, близък до всички важни политически партии и икономически съветник на президента Георги Първанов.
Дългият вариант говори за тъмно минало, свързано с разузнавателните служби и предполагаема връзка с бившето КГБ и руските мафии. Най-малко един от бизнесите на Кюлев от миналото, Росексимбанк, е била открита с руски капитал, пише "Ромъния либера".
В своята книга "На изток, към Тартария" Робърт Каплан пише, че за разлика от други райони в света, в България организираната престъпност е създадена върху структурите на бившата комунистическа партия и политическата полиция и има по-тесни връзки с руските мафии, отколкото която и да е друга страна от бившия комунистически блок, пише "Ромъния либера".
В Румъния или Унгария, пише Каплан, руснаците никога не са били приемани с такава симпатия. "Силните връзки между КГБ и българските служби за сигурност от комунистическия период еволюираха в престъпни мрежи", пише Каплан, който твърди, че България е останала сателит на Москва, но не от идеологическа гледна точка, а от гледна точка на престъпността. Според американския журналист тази криминална мрежа, която се разпростира в цяла Европа, "представлява нова и фина форма на руския империализъм".
Що се отнася до Кюлев, германският журналист Юрген Рот потвърди "руската връзка" през ноември, когато заяви, че името на българския бизнесмен се е появило в разследване на афера за пране на пари за братята Чорни, известни лидери на руския подземен свят, пише румънското издание.
Това, което различава България от останалите бивши комунистически страни, с изключение на Русия, пише "Ромъния либера", е екстремното насилие. От 2000 г. досега са станали 157 поръчкови убийства и няма нито един осъден. Българските мафии са добре оборудвани и доставят на пазара на ЕС наркотици, проститутки, контрабандни цигари и стоки-менте. Според проучване на Европол, след като ЕС се отказал от визовия режим с България, броят на престъпленията с българска връзка е нараснал тревожно.
Европейските служители са все по-изнервени, че на 1 януари 2007 г. биха могли да внесат троянския кон на престъпността с корени в Москва и поради тази причина предупрежденията, отправяни към София, са все по-твърди: без полиция и ефективна и некорумпирана съдебна система, присъединяването ще бъде отложено, пише "Ромъния либера".
Подобно решение ще засегне вероятно и присъединяването на Румъния, която заради злощастния "тандем" с България би могла да плати за нещо, за което не е виновна, пише авторът на Ромъния либера Кристиян Къмпяну.