В залата на бруклинския федерален съд гангстерите, които съдия Никълъс Гарауфис среща, са често болнави старци, облечени в затворнически дрехи не по мярка, на път да умрат в затвора, разказва американското онлайн издание Newsday.com.
По време на скорошно посещение в България обаче Гарауфис видял съвсем друг тип гангстери по улиците на София: добре облечени и охранени мъже, придружавани навсякъде от своите бодигардове.
Българските престъпни босове карат в конвои последен модел мерцедеси с регистрационни номера, символизиращи техния специален статут. Според официални лица те открито плащат на избирателите по 16 долара, за да гласуват за покровителстваните от тях политици, припомня си той.
Бандите така господарски управляват в България,
че американските власти редовно предупреждават гражданите си, желаещи да посетят страната, за организираната престъпност, замесена и в международните измами с кредитни карти, от които са пострадали много американци.
В опит да окуражи реформите в българската съдебна система американското министерството на правосъдието спонсорира пътуването на Гарауфис и други експерти през ноември в България.
59-годишният юрист от Бейсайд, който е федерален съдия от 2000 г., бил стъписан от някои въпроси, зададени му от български студенти по право, като например дали някога му е бил предлаган подкуп. Това говори пределно ясно за тревогите им, коментира американецът.
През последните десет години той е бил председател на съдебния състав, разглеждал редица дела, включително тези срещу мафиотската фамилия Бонано. През юни 2006 г. той произнася доживотна присъда срещу бившия престъпен бос Джоузеф Масино заради ролята му в осем убийства. В момента Масино сътрудничи на съда, като дава показания срещу свои стари приятели, включително срещу престъпния бос Винсент Башано.
Студенти по право, прокурори и много съдии в България изглеждаха запленени от разказите за делата срещу фамилията Бонано, както и от факта, че много осведомители се явяват в съда да свидетелстват, спомня си Гарауфис.
Но на базата на видяното по време на участията му в различни форуми, американският съдия смята, че явно българското законодателство все още не дава ефективни средства на съда и прокуратурата за преследване на престъпните банди и корупцията.
В страна, където рушветите са начин на живот,
може да се води борба срещу случаите на даване на подкуп само ако се преследват и арестуват и онзи, който дава, и онзи, който взима пари под масата, тъй като това възпира свидетелите да сътрудничат, обяснява Гарауфис.
Според него има и разделение между чиновниците от старата комунистическа епоха и по-младите прависти. Той си припомня как на семинар някои от по-старите съдии разговаряли оживено помежду си, привидно не обръщайки внимание на американските си гости.
"Аз просто спрях за да ги попитам искат ли да споделят нещо с нас. Реакцията бе ледено мълчание", разказва Гарауфис. "Аз съм оптимист. Има цяло поколение от прависти, които усещат много ясно, че България се нуждае от напътствия и правни решения, които да подпомогнат прокарването на законността. Дали политиците ще го направят - въпросът остава", казва съдията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!