"Клановият елит ни връща в средните векове", казва в интервю за "Труд" Огнян Минчев, политолог и ръководител на българския клон на "Прозрачност без граници". По думите му манталитетът на политическия ни елит определя структурата на държавано-политическото и административното действие.
Българският посткомунистически елит, произлязъл от БКП, не е модерен европейски елит. А е патриархален, кланов, който управлява с методите на домодерните племенни механизми, основен сред които е вътрешноклановият обмен, в модерния свят известен като "корупция".
Опитите да бъде създаден алтернативен елит няколко пъти бяха пресечени в зародиш. Последният път - с докарването на бившия цар начело на държавата.
В резултат социалните групи, които можеха да съградят модерен елит, в по-голямата си част напуснаха страната или се декласираха. Останалите, които могат да предложат модерна визия, са малцинство в страната. Налице е пълна хегемония на посткомунистическия елит, посочва Минчев.
"Важни са заплатите, а не министрите", казва в интервю за вестник "Стандарт" депутатът от ДПС Четин Казак. Според него на предстоящия форум на управляващите в Хисаря през почивните дни темата за промени в кабинета няма да се обсъжда.
"В момента ние се концентрираме върху актуализиране на управленската програма, а не към персонални и структурни промени. В Хисаря ще се обсъждат най-вече темите, свързани с икономическата политика, данъците, повишаването на доходите и здравеопазването."
"БСП и НДСВ написаха нов закон за референдумите", съобщава "Труд". 350 хил. души да могат да предизвикат национален референдум с подписка, предвижда нов закон за пряко участие на гражданите в управлението. Той бе внесен вчера от БСП и НДСВ.
Проектът предвижда в градове, села и квартали с население до 10 хил. души местни проблеми да се решават на общи събрания. Можело да има и местни референдуми. На "народен контрол" обаче нямало да подлежат въпроси като размера на данъците и състава на правителството.
Въпреки че проектът е на БСП и НДСВ третият партньор в управлението - ДПС, "запазил резерви". Причината била в предвидения ценз за уседналост - в подписката за свикване на референдум може да участват само пълнолетни граждани с постоянен адрес в страната.
"Време е и обществото да влезе в кръга на "посветените", коментира вестник "Сега". Отбелязва се, че години наред в парламента съществува кръг от посветени, които разполагат с огромна информация по най-големите скандали в МВР, спецслужбите, митниците, данъчните и т.н. Това са депутатите, които участват в анкетните комисии.
Притеснителното е, че резултатът от подобни комисии винаги е един и същ - обикновено се установява, че има някакви нарушения, но подробности не се огласяват, защото всичко се оказва държавана тайна. Нарушителите не получават нужните наказания, а депутатите не предприемат никакви мерки - законодателни или други, за да не се повтарят скандалите.
"Нямам комплекс да се заяждам с Първанов, само за да угодя на някого", заявява в интервю за вестник "24 часа" лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по повод подозрения на ДСБ в топла връзка между него и президента.
"Какво се иска от нас? Да нападаме легитимно избрана президентска институция? Още повече, че изборите за президент са след 4 години. Тогава ГЕРБ ще има свой кандидат за президент и ще вложим усилия за избирането му, но сега имаме друг противник - тройната коалиция, и е пилеене на сили да се занимаваме с Първанов. Нямаме комплекси като партия да се заяждаме с някого, за да ни забележат", заявява Борисов.
"Здравен модел по швейцарски - не е зле", е озаглавен анализ в "24 часа". Авторът разяснява, че здравеопазването е продукт като много други - изисква инвестиции и квалифациран труд, а пациентът е клиент. Лекарите и инвеститорите в здравните заведения искат да печелят, а пациентите искат добра услуга на най-добрата възможна цена. И двата ефекта се постигат с конкуренция - между предлагащите здравни услуги и между плащащите за тях.
Плюсовете на реформа в тази посока са очевидни. Пациентът ще има избор и на фонд, и на болница и лекар. Държавата няма да може да използва парите на осигурените за популистки социални начинания в здравеопазването. Това пък ще стимулира работещите да си плащат вноските.
Правителството обаче ясно и прозрачно ще осигури тези, които към момента нямат възможност сами да правят вноски - така че гарантирането на достъпа до здравеопазване ще остане. Договарянето ще става между фонд и предлагащите здравни услуги. Фондовете ще контролират разходите на болниците и практиките за постигане на по-висока ефективност.
"България 100% частна", е водещо заглавие в "Стандарт". Всичко за продан. Това е акцентът в програмата на правителството за 2008-2009 г., която Съветът на коалицията и министрите ще обсъждат в Хисаря. На тезгяха ще бъдат сложени държавни фирми, болници и училища. Сред най-апетитните компании са "Булгартабак" и "Топлофикация София" Идеята на кабинета е те да бъдат изтъргувани чрез фондовата борса.
"Кабинетът иска данък "аутобан", съобщава "Сега". Промени в Закона за пътищата предвиждат правителството да въвежда по своя преценка платено преминаване за определени участъци от републиканската мрежа. Плащането може да е под формата на тол такса, която зависи от изминатите километри, или винетна такса, която е обвързана със срок.
Законопроектът на Министерския съвет, обсъден в Народното събрание, допуска и трети вариант - дублиране на двата типа такси за по-оживените пътища. Опозицията остро възрази срещу дублирането на такси и напомни, че европравилата забраняват за едно и също нещо да се плаща два пъти.
"Държавата влиза в голфбизнеса", информира от първа страница вестник вестник "Труд". Българското правителство създаде 100% държавна фирма "Голф развитие", чрез която ще стимулира изграждането на голфкомплекси.
Целта е да се привлекат по-богати туристи и да се създаде алтернатива на презастроените планински и черноморски курорти. С голфа туристическият сезон ще се удължи до девет месеца по Черноморието, а зимните курорти ще станат целогодишни, се казва в правителственото становище.
Държавата ще участва с терени, а инвестициите ще дойдат от частни фирми, които ще се избират с конкурс, обявил строителният министър Асен Гагаузов. Първият държавен терен, отделен за голф, е край Балчик.
"Изобретенията ни: електромер и бонбони за отслабване", пише "24 часа". Бонбони за отслабване и променливотокови електромери са българските изобретения на 2007 г., стана ясно при обявяването на годишните награди от националния конкурс за иновативно предприятие.
Бонбоните, произвеждани от пловдивската "Алпи комерс", взеха голямата награда в категорията за малко предприятие. "Карат електроникс", изобретила електромерите, пък бе наградена в раздела за средна и голяма фирма.
"ГЕРБ вече е официална десница", пише "Новинар". И пояснява, че партията на Бойко Борисов от вчера е пълноправен член ва Европейската народна партия (ЕНП), която е най-голямата в парламента на ЕС.
Над 60 европейски десни партии подкрепиха генерала за присъединяването му към ЕНП. Четири формации, сред които и ДСБ на Иван Костов, гласуваха "въздържал се".
След толкова много години на разединено дясна отново имаме партия, която обедини стотиците десни хора в България, заявил председателят на ЕНП Вилфред Мартенес. По неговите думи именно формацията на Борисов ще обедини дясното пространство в България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!