П од заглавие "Симеон пише на Станишев" "Дума" съобщава, че "БСП ще каже дали склонява да управлява с НДСВ едва, след като анализира отговорите на 12-те си въпроса." Това се очаква да стане до "ден-два след получаването на отговорите" според зам.-председателя на БСП Румен Петков.
За "24 часа" най-важният момент от срещата БСП - НДСВ в четвъртък е, че Симеон е отишъл, а Станишев - не. Според вестника минута преди началото на разговорите шефовете на царската партия получили SMS, който гласял: "Сергей няма да дойде".
"Труд" разглежда от първа страница вариант "Спасителна коалиция", който, както пише вестникът, е единствената възможна развръзка, за да не се стигне до предсрочни избори.
"Преговорите между НДСВ и БСП са на път да катастрофират", отбелязва "Труд" и пише, че левицата вече работела по "спасителен за страната вариант - коалиция с ДПС и БНС."
В отделна статия вестникът определя това като "Троен тандем от 12 партии" - ДПС, осем в Коалиция за България и три в БНС.
Същевременно в интервю за "Труд", озаглавено "Денем и нощем чакаме БСП", министър Христина Христова, член на преговорния екип на НДСВ, изразява убеденост, че може да се стигне до споразумение. Тя обаче признава, че липсата на консенсус между двете партии се дължи и на спор за "разпределението на властовия ресурс".
С водещото си заглавие "Дневник" като че ли прави откритие: "Слухове и мръсни игри превзеха политиката".
Вестникът коментира изненадващото решение на БНС да предложи Стефан Софиянски за наблюдател в Европейския парламент като политическо "елиминиране".
Софиянски бил принуден да приеме номинацията "под заплахата, че в противен случай прокуратурата ще поиска имунитета му".
"Новинар" отделя на въпроса обширна статия, като твърди, че до няколко дни главният прокурор Никола Филчев ще поиска сваляне на имунитета на Софиянски.
"Дума" твърди, че "отстраняването" на Софиянски било едно от условията на БСП за съставяне на кабинет в рамките на третия мандат.
Продължават публикациите, свързани с нашумелите в медиите случаи на проблеми с ромското малцинство.
"Въоръжават кондукторите заради ромските набези във влакове" - така "Новинар" е озаглавил информацията си за загубите на БДЖ от пътници без билети. В подзаглавие вестникът пише, че БНС "предлага гвардия срещу циганската престъпност".
"Сега" тълкува последното така: "БНС надцаква \'Атака\' със закон за национална гвардия".
Вестникът отбелязва, че ден след предложението на "Атака" за доброволни отряди срещу престъпността, БНС "наддаде с оферта" за закон за национална гвардия.
Според авторите на идеята това щяло да "даде препитание на уволнените от армията военни". Текстът на декларацията на БНС, цитиран от вестника, не оставя съмнение за какво ще служи националната гвардия:
"... само за няколко дни са възникнали граждански конфликти и сблъсъци на етническа основа, които са били провокирани от роми или пък са били с тяхно активно участие."
"Не може един да граби и да се оправдава само с това, че е беден," цитира "Сега" думите на Красимир Каракачанов.
В редакционна статия, озаглавена, "Решението Сидеров-Каракачанов", "Дневник" , е съгласен, че "ромите са сред най-тежките проблеми на България", но допълва, че решението на този проблем "минава през железни правосъдни стандарти спрямо всички, престъпващи закона, и истински, а не просто усвояващи пари програми за социална интеграция".
Другото решение, посочва "Дневник" с историческа алюзия, се нарича "окончателно решение". "При него думата има не съдът, а наказателните ескадрони", независимо как ще се наричат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!