П ротиворечива е информацията за участието на лекарите в обявения за днес от Българския лекарски съюз (БЛС) протест срещу здравната политика на кабинета.
Между 70 и 100% от лекарите от страната участват в протестни действия, съобщиха от БЛС.
От постъпилата информация от областните центрове Кърджали, Ямбол, Плевен, Шумен, София-област, Търговище, Варна, Стара Загора и Видин е видно, че лекарите от цялата страна са се включили в националния протест, като в различните региони процентът на участие на лекарите от болниците варира от 70 до 100%.
Включили са се и около 95% от общопрактикуващите лекари и 90% от специалистите в доболничната помощ, посочиха от БЛС.
Протестът на лекарите не е общонационален,
каза министърът на здравеопазването Радослав Гайдарски в интервю за "Дарик радио". Той посочи, че в големите болници в Добрич, Велико Търново, Пловдив, Варна почти няма протестиращи.
"Почти никъде няма протестиращи или ако има - това са ръководствата на лекарския съюз, които обикновено са 10-15 човека, агитират още някой друг човек и може да се съберат 20 човека. Това, за общонационални протести, витае само в главите на ръководството на Българския лекарски съюз", каза министър Гайдарски.
Министерството на здравеопазването съобщи, че по информация на директорите на болници, днес не са провеждани протестни действия в структуроопределящите болници в страната.
От БЛС твърдят, че в няколко университетски болници - в София, Стара Загора и Варна, директорите са спуснали указания да не се провеждат протестни действия, но въпреки това лекарите от отделни клиники са подкрепили протеста.
На някои места лекари спряха работа за час предиобед. На други - без да прекъсват работа, носеха лентички с надпис "протест". Протестиращите бяха категорични, че спешните случаи се приемат веднага.
"Лекарите искат правителството да отдели повече средства за здравеопазването. Те настояват още за възстановяването на договорното начало при привличането на специалисти от други болници, гарантиране на качеството на медицинската дейност, подобряване на достъпа на пациентите до нея и решаването на проблема с недостатъчното финансиране на спешната помощ", обясни зам.-председателят на БЛС д-р Георги Кръстев.
В становище на Федерация на синдикатите в здравеопазването към КНСБ по повод днешните протести се посочва, че средствата за здравеопазване са ограничени, но при приет бюджет на Националната здравноосигурителна каса за 2008 г.,
организираните протести през януари няма да доведат до актуализация на бюджета
и до реално увеличение на средствата.
Категорично подкрепям протестите на лекарите, тъй като проблемите в здравеопазването с всяка година се задълбочават, казва в интервю за "Всеки ден" независимият депутат и член на ГЕРБ Лъчезар Иванов, който е лекар по професия.
"Според мен те са достигнали един критичен праг, под който не бива да се пада. За поредна година не беше подписан Националният рамков договор, намали се бюджета за здравеопазване за 2008 г. и предвид решенията от 27 декември 2007 г. на НЗОК за въвеждане на лимити и делегирани бюджети в болниците ограничаваме правото на лекарите да работят само в едно лечебно заведение. Всичко това води до изключително тежки проблеми в здравеопазването", коментира Лъчезар Иванов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!