В еднага осъзнахме колко важен може да бъде този резултат, но преди да го публикуваме, получихме спектри с друг инструмент, с един от най-големите телескопи на света, за да сме сигурни, че сме открили именно двойно планемо", спомня си Валентин.
Колегата му е от Шри Ланка, завършил е в Йейл, има докторат от Харвард и специализация в Бъркли. Той се занимава с млади звезди и е идвал два пъти в България, разкрива още Иванов.
Самият той е роден на 1 август 1967 г. в Бургас, но е израснал в Кърджали, а е завършил в СУ "Св. Климент Охридски" физика през 1992 г.
От 1994 до 2001 г. работил върху докторската си дисертация в университета в Тусон, щата Аризона. За първи път отишъл в Чили през април 2001-ва и оттогава работи в обсерваторията Паранал, част от Европейската южна обсерватория (ЕСО).
А по какво друго работи сега? "В момента с няколко колеги търсим свръхмасивни млади образувания в нашата галактика. Досега са известни по-малко, отколкото са пръстите на ръката. Вече имаме няколко кандидата..."
С астрономия се занимавал още като ученик, а но тя не е единственото му хоби днес. Останалите му интереси са свързани с научната фантастика, историята, антропологията, импресионистите и джаза.
От 1988 г. членува в клуба за фантастика и прогностика "Иван Ефремов" (SF-Sofia.com), а през септември
предстои да излезе дебютната му книга с научнофантастични разкази
Женен е, има дъщеря на два месеца, и си идва в родината по три-четири пъти годишно. Намира прилики между латиноамериканската държава с България - и в хубавите (природа, отзивчиви хора), и в лошите неща (мръсния въздух, бюрокрацията).
Ако не е разликата в езика, човек би си помислил, че е у нас, отбелязва той. В Чили в неговата област работели още двама българи. Наши учени имало също в Харвард, Балтимор, Делауеър, на Хаваите. Идвало и силно младо поколение.
"За съжаление и в западната, и в българската преса обикновено се пише за ромите или за българската мафия и това е начинът, по който се формира мнението за България по света. А и собственото ни мнение за нас...", казва със съжаление ученият пред "Труд".
Би Би Си бе само една от световните медии, които съобщиха за близнаците планемо. Ето още малко любопитни факти оттам за откритието на астрономите:
Те са независими - вместо да обикалят в орбита около някоя звезда, се носят в Космоса, като се въртят една около друга. Предполага се, че са възникнали от облак газ, по подобие на звездите, но са
прекалено студени, за да са истински звезди
Не са и планети, макар че по масата си наподобяват много от планетите гиганти, открити отвъд Слънчевата система (в сравнение с масата на Юпитер по-голямата е 14 пъти по-тежка, а по-малката - "само" седем пъти).
Двама обекта имат идентичен спектър и цветове, от което може да се предположи, че са "родени" по едно и също време преди около 1 млн. години. Официалното им име е Oph 162225-240515, накратко - Oph 1622.
Разстоянието помежду им е около шест пъти по-голямо от разстоянието между Слънцето и Плутон. Отстоят на около 400 светлини години оттук в съзвездието Змиеносец (лат. Ophiuchus), където според астрономите имало забележително разнообразие от светове.
Засега устояваме на изкушението да ги наречем "двойна планета", защото двойката вероятно не се е формирала по начина, по който са образувани планетите в Слънчевата система, казва Иванов пред Би Би Си.
Според него сега оставало да се изясни дали са често или по-рядко явление, а отговорът - да хвърли светлина върху възникването им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!