Почти трети руснак си представя България като страна с море, слънце и курорти като Златни пясъци и Варна. 1/5 пък се сещат за продуктите (предимно хранителни), които държавата е изнасяла за бившия СССР и които сега също можели да се намерят по магазините: домати, сокове, царевица, консерви, кисели краставички, грах, компоти, сирене, пипер, грозде (9%). За виното и коняка (например "Слънчев бряг") се сещат 3%, а за българските цигари - 1% (макар някои да си спомнят, че навремето всички са пушили такива - например от марките "Ту" и "Опал"). Също 1% правят асоциации и с други промишлени стоки, внесени от България: паста за зъби, парфюмерия, шампоани, като един от анкетираните допълва: "Добри бяха."
Най-много от запитаните характеризират България като бивша социалистическа държава, а 2% дори я наричат "неофициалната 16-а република на СССР". За 4% това е родствена славянска страна със сродни население и език, а за 6% - дружески настроена държава, "наши приятели".
На конкретен въпрос за двустранните отношения 2/3 от анкетираните (67%) определят България като приятелска държава, а 10% - като неприятелска. По-рядко за нас като дружеска страна говорят привържениците на комуниста Генадий Зюганов и по-възрастните хора. Очевидно при тях стремежът на "бившата 16-а република" да се интегрира в ЕС и НАТО се възприема като неприятелски акт спрямо Русия, коментират социолозите. Значителен брой - 24%, пък изобщо се затрудняват да определят отношението на България спрямо Русия.
Културно-историческите асоциации при споменаването на България също се появяват сравнително рядко. 3% си спомнят за българите и техните традиции ("весели хора", "трудолюбиви", "благородни са", "жизнерадостни", "гостоприемни"), а 1% - за войната и "братушките".
Известните българи, назовани по име от 2% от анкетираните, са предимно политици (Георги Димитров, Тодор Живков) или естрадни звезди от съветския период (Бисер Киров, Бедрос Киркоров и сина му Филип Киркоров), коментират още социолозите от "ФОМ".
В икономическо отношение България е спомената от 1%, които обаче са уверени, че това е богата и преуспяваща, направо процъфтяваща страна. 3% цитират и лични спомени - или имат роднини, или навремето са си кореспондирали със свои връстници. 5% от запитаните руснаци просто изказват положително отношение към страната ("замечательная страна"; "хорошая, цивильная страна"; "просто нравится").
По-любопитни обаче са негативните оценки, посочени от 1% от анкетираните, които наричат българите "предатели на славянството" и признават, че са обидени заради влизането на страната в НАТО. 36%, или над 1/3, изобщо не отговарят на въпроса за асоциациите, които предизвиква у тях България.
Столицата София е назована правилно от 46% от руснаците; неверен отговор са дали 11%, а 43% са се затруднили да отговорят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!