М алта е страна с традиции по отношение на религията. Тенденцията напоследък обаче е все повече млади хора да се отдръпват от религиозните практики.
Обратно, в Грузия много млади хора преоткриват пътя към вярата и масово посещават службите в църквите.
Малта може да е най-малката страна в ЕС, но там католическия плам е най-изявен. Подобно на Полша и Ирландия, повече от 90% от населението са католици.
Църквата има огромно влияние на острова, когато става дума за политически и обществени решения. Традиционните религиозни празници са неизменна част от живота на малтийците.
Ето защо е почти парадоксално, че само половината от гражданите посещават неделната служба. Разочарование се наблюдава главно сред младите.
Едва 35% от младежите на възраст между 15 и 24 години са активни по отношение на религията. Изводът от тези данни е, че
Църквата е слабо адаптирана спрямо очакванията на младите
Един свещеник обаче се опитва да обърне тенденцията и очевидно успява, защото хората прекосяват целия остров, за да присъстват на неговите меси.
Всяка неделна вечер в Слима, големият малтийски туристически град, църквата се пълни до краен предел. Белите коси обаче са рядкост. По-скоро се виждат модни прически и облекла.
Всички са се стекли за месата, която отслужва отец Табон. Ан е дошла с дъщеря си, за да чуе отеца.
Според нея проблемът идва от Църквата, а не от хората и затова тя трябва да се адаптира към настоящето. На някои меси има много хора, на други е пусто.
"Смятам, че това се дължи на отслужващите месата. Нашият отец е много добър. Той се придържа към ежедневието", разказва Ан.
Отец Табон е наистина необикновен. Той върви между скамейките с микрофон в ръка и така установява пряк контакт с около 800 души, които редовно посещават неговите меси.
Пасторът дава думата и на хората. Според него няма готова рецепта за привличане на младите хора към Църквата.
"Не става дума за моята меса и личния ми опит, а за опит, споделян от християните. Това, което видяхте днес, е научено преди 15 години. Това, което се опитвам да правя, е да свържа думата на Господ с живота всеки ден.
Защото хората искат да чуят
послание от Господ, отговарящо на случващото се в живота им
Хората се интересуват преди всичко от своя живот и искат да научат как Бог може да им помогне" , разказва той.
Отец Табон обаче получава и много критики заради необичайния си подход, дори заплахи.
В същото време много млади грузинци откриват силата на религията. До 70-те години всякакви религиозни практики в Грузия са били забранени. В наши дни се наблюдава масов интерес към Църквата.
Няма официални данни, но повече са младите хора, които редовно посещават неделните служби. Важен момент е, че
техните родители са възпитани в атеизъм
Мнозина се опасяват тенденцията да не е краткотрайна. Според някои теолози интересът на младите към религията се дължи на непознаването й, на липсата на знания за нея, а не на дълбока вяра.
България е страна, която се отличава с по-ниска религиозност в сравнение с много други европейски държави.
Свещеници от православната църква споделят, че е нормално след дълги години на атеизъм младите хора у нас да не са запознати добре с религията.
Хората ходят на църква, но като че ли масово само на Коледа и на Великден, казва отец Иван.
Едно своеобразно обръщане към религията е отпадането на наложените преди промените насила забрани, връщането на религиозните практики като свободно ходене на църква, кръщенета и венчавки.
Всички те са свързани с изконните християнски ценности и семейната традиция.
Има и друг съществен момент:
връщането към религията бе една от демократичните промени
Днес в храмовете влизат стотици млади хора, с най-различни професии, на различно интелектуално равнище, с различно социално положение и не се очаква от тях да имат еднакви духовни нужди.
Не рядко влизането в църквата е търсене на решение на лични проблеми. Студенти споделят, че редовно посещават Руската църква.
Там оставят бележка-молба пред св. Серафим, за да им помогне за изпитите.
Случва се и предварителните високи очаквания на младите да се сблъскват с недостатъчно внимание, което ги посреща за първи път.
"Срещнахме свещеник, неспособен да общува. Не ни обърна никакво внимание", разказват двама младежи, които влезли да запалят свещ и на проявеното от тях любопитство към иконите, свещеникът не отговорил.
За това, че свещениците не им обръщат достатъчно внимание, има млади хора, които казват, че са
вярващи, но не ходят на църква
На някои места в страната граждански инициативи са в основата на иницииране на срещи в църквите, за да бъдат търсени пътища за изграждане на ценности и добродетели у подрастващите православни българи.
Там, където има истинско общуване, резултатите са впечатляващи, отбелязва отец Стефан. Обикновено на такива места към храмовете има неделни училища.
Резултатът е налице - в сравнение с последните 2-3 години броят на младежите, които редовно посещават неделните служби се е увеличил.
След литургия се е създала традиция младежите да се съберат за скромна почерпка и да разговарят на религиозни теми.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!