Л едът може да бъде затоплен до температура над 20 градуса по Целзий без да се стопи веднага. Това са доказали изследвания на екип учени от Физическия факултет на Техническия университет в Мюнхен.
За постижението съобщи на НетИнфо българският физик Xристо Иглев, който е член на изследователската група на проф. Алфред Лоберо. Българинът изследва замръзнала смес от лека и тежка вода заедно с колегите си Маркус Шмайсер, Константин Симеонидис и Анди Талер.
Загряването на леда се постига чрез облъчване с лазерен импулс с продължителност 1 пикосекунда (една хилядна част от една милиардна част от секундата). Това води до скокообразно затопляне на върешността на леденият кристал.
Температурата на нагретия по този начин лед е била измерена чрез разработен за целта метод. Той позволява прецизно измерване на бързи промени на температурата и налягането в изследваната проба.
Експерименталните резултати показват, че свръхнагрятият лед остава стабилно в това състояние по-дълго от 1 наносекунда (една милиардна част от секундата). Сравнено с продължителността на молекулните процеси, това е забележително дълго време.
Резултатът показва, че структурата на леда при температура, близка до точката на топене, е значително по-стабилна, отколкото бе смятано досега. Тази информация е от голямо значение за учените изучаващи свойствата на т.нар. "водородни връзки" между отделните водни молекули.
Тъй като този тип връзки определят и структурата и стабилноста на гените и протеините, изследванията в университета в Мюнхен представляват голям интерес за биологичните науки.
Температурната скала на съвременните термометри е въведена от шведския астроном Андрес Целзиус през 1742 г. Според нея температурата на топене на леда при атмосферно налягане се приема за 0 градуса по Целзий, а температурата, при която кипи водата при същите условия - за 100 градуса.
За експеримента съобщи в последния си брой от тази седмица реномираното британско научно сп. "Нейчър". Публикации днес има и в германските вестници "Зюддойче цайтунг" и "Ди велт".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!