Българинът, който работи за тексаската петролна компания "Бей Ойл", собственикът на фирмата Дейвид Чалмър и британецът Джон Ървинг, за чието екстрадиране САЩ настояват, са изработили схема за даване на подкупи на бившия режим на Саддам Хюсеин, за да получават изгодни поръчки, обяснява Би Ти Ви.
Така те са злоупотребили със средства, които са били предназначени за хуманитарни цели.
През 1997 г. по линия на програмата на ООН фирмата им е продала иракски петрол за около 100 млн. долара.
От прокуратурата уточняват, че двамата мъже са обвинени в "значително забогатяване, подпомагайки врага на САЩ".
Ако бъдат признати за виновни, тримата обвиняеми могат да получат по 62 години затвор и глобени по над 1 млн. долара.
Адвокатите на двамата обвиняеми на свой ред оповестиха, че възнамеряват да пледират, че клиентите им са невинни по повдигнатите обвинения, които включват измами и забранени транзакции с Ирак, допълва Би Ти Ви.
Според защитника на Дионисиев срещу клиента му липсват каквито и да било конкретни доказателства.
София е предоставила информация на американските разследващи власти и по това дело не може да се правят връзки с български фирми и организации, съобщи вчера главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов.
"Ние сме дали информация на ФБР, но той е английски гражданин. Тук трябва да подчертая, че няма връзки с български фирми по този скандал. Той е заминал за САЩ през 90-те години", посочи Борисов.
Българинът, който е братовчед на бизнесмена Борислав Дионисиев, е бивш директор и зам.-генерален директор на някогашщото външнотърговско дружество "Химимпорт".
Малко преди 1989 г. заминава за САЩ със семейството си и се установява в Хюстън.
През 1990 г. Дионисиев оглавява външнотърговското дружество "Нефтоимпекс", показва справка в "Апис".
Присвоените от бившия иракски диктатор Саддам Хюсеин милиони долари от "Петрол срещу храни" до голяма степен са резултат от незаконни доставки на петрол в Турция и Йордания с мълчаливото съгласие на САЩ и Великобритания, заяви генералният секретар на ООН Кофи Анан.
"Само държави като САЩ и Великобритания разполагаха със сили, които можеха да спрат това. Но предпочетоха да си затворят очите, защото Турция и Йордания са техни съюзници", каза той.
Причината за тяхното бездействие би била разбираема - по някакъв начин е трябвало да бъдат компенсирани загубите на съседите на Ирак, настъпили като следствие от международните санкции.
Американски представители разкриха, че корупцията, свързана с програмата, която започна през 1996 и приключи през 2003 г., възлиза на около 1,7 млрд. долара, като тогавашният иракски режим е направил най-много пари чрез продажба на петрол извън програмата", припомня "Ройтерс".
"По-голямата част от парите, натрупани от Саддам, са дошли от износ на петрол извън програмата, а той бе наблюдаван от САЩ и Великобритания", подчерта Кофи Анан.
За седемте години съществуване на програмата беше продаден петрол на стойност 64 млрд. долара.
Според американски източници Саддам Хюсеин е получил между 2 и 4,5 милиарда долара от незаконни надценки върху сделките.
Скандалът стигна до върха на ООН - генералния секретар, неговия син и координатора на програмата.
Първите твърдения за корупция при управлението на програмата "Петрол срещу храни" се появиха преди година в иракския вестник "Ал Мада", припомня Би Ти Ви.
Изданието публикува списък с над 250 бивши служители, политици и журналисти от десетки страни, за които твърди, че са се облагодетелствали от продажбите на иракски петрол. Сред тях беше посочена и БСП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!