Биеналето във Венеция - най-старото и престижно изложение за съвременното изкуство, даде специалното отличие на българския художник Недко Солаков.
Неговата инсталация е "потресаваща със съдържанието, формата и съответствието на място, където е изложена", се казва в аргументацията на журито.
Солаков беше поканен лично от Дейвид Кроф и от куратора Роберт Стор, директор на биеналето, за главната експозиция "Мисли с чувство - чувствай с разума. Изкуството в сегашно време". Тя беше открита в Арсенала - военна крепост от ХІІІ в., където в миналото венецианците са складирали оръжията си. Там могат да се видят творби на световноизвестни имена на съвременното изкуство като легендарната 93-годишна Луиз Буржоа, френския скулптор Даниел Бюрен, руския концептуалист Иля Кабаков, италианеца Лука Буволи.
Българският автор е включен за шести път в кураторската изложба. Инсталацията му "Discussion (Property) - 2007" ("Дискусия (собственост) - 2007") разглежда производството на автомати "Калашников" след разпада на социалистическия блок. Тя е направена специално и за биеналето, и за Арсенала.
Инсталацията "Discussion (Property) - 2007" на Недко Солаков, представена във Венеция |
Към всичко това има 12 рисунки на жени с българските прототипи - АА автомати. На стената Недко Солаков е написал на английски разсъжденията си за съдържанието на своята инсталация.
Тази година Недко Солаков проби и на друг голям форум за съвременно изкуство - "Документа" в Германия. Единственият художник от български произход, участвал преди него там, е Кристо - през 1972 г. Солаков показа инсталацията "Строго секретно" (1989) и специално направената серия от 99 рисунки "Страхове" (2007).
Недко Солаков е участвал на биеналетата във Венеция (1993, 1995, 1999), Истанбул (1992, 1995), Сао Паулу (1994), Гуанджоу (1997), Лион (2000) и Хавана (2000).
Наградите "Златен лъв"
за художник - на 87-годишния аржентинец художник Леон Ферари
за най-добър млад участник - на живеещата в Ню Йорк палестинска художничка Емили Джасир
за най-добра национална експозиция - на Унгария, в чийто павилион е показана работата на Андреаш Фогараши (специално отличие - за ливанския павилион)
за критик в съвременното изкуство - на харвардския професор по история на изкуствата Бенджамин Бухло, специалист по изкуството на 60-те и 70-те години на ХХ в.
за цялостна кариера - за пръв път на африканец - 71-годишният фотограф от Мали - Малик Сидибе, който десетилетия наред снима всекидневието на жителите на Бамако
Тази година наградите за пръв път се връчват месец, а не ден преди закриването му. Очаква се това да засили интереса към представените творби, които през изминалите над 100 дни от откриването досега са били видени от около 232 000 души. В 52-ото биенале (10 юни - 21 ноември) участват рекорден брой страни - 76. Сред дебютантите са Ливан, Азербайджан, Таджикистан и Молдова.
Българско "Вино за откривания"
Общо 67 от 76-те павилиона на биеналето във Венеция бяха полети с истинско българско "Вино за откривания". Идеята е на младия художник Иван Мудов, един от тримата автори на фестивала, които представят страната ни за първи път от 43 години насам.
Павилионите, пръснати из цяла Венеция, са заредени с 2100 бутилки каберне совиньон от Южна България, създадено специално за биеналето от малки винарни с помощта на експерта по технология на виното Станимир Драгов. Бутилките също са със специални етикети.
Идеята на този елексир, наречен от мен "Вино за откривания", е символично да обедини всички павилиони и да избегне олимпийския момент в цялото това мероприятие - биенале, каза Иван Мудов.
След дългогодишното отсъствие на най-старото в света изложение България прави опит да впечатли Венеция с проект, наречен "Място, на което не си бил преди". Бунтът срещу забраната на тютюнопушенето, българското вино, крадени от световни музеи вещи и туризмът, превърнат в своеобразен фитнес, са акцентите в представянето на страната ни. Мястото, на което те могат да се видят, е вътрешният двор на Палацо Зорзи, собственост на ЮНЕСКО.
В исторически план
през последните 50 години това е третото национално представяне на България на Венецианско биенале. Веднъж това е било през 1964 г., когато сред авторите са Марко Марков, Стоян Венев, Найден Петков, Величко Минеков и Светлин Русев. През 1999 г., на 48-мото издание, Недко Солаков представи страната с работата си "Важно съобщение", състояща се от хиляди картички, анонсиращи готовността на България да участва на следващото биенале (2001).
Венецианското биенале е основано през 1895 г. и от тогава е едно от най-престижните събития в областта на съвременното изкуство в света. То показва най-новите артистични тенденции, превръщайки се в огромна сцена на култура, изкуство и идеи за целия свят. В рамките на форума влизат няколко различни прочути международни събития - филмов фестивал, изложба за съвременно изкуство, архитектурна изложба, фестивал за съвременна музика, театрален фестивал, фестивал за съвременен танц.
Статистиката
от последното биенале показва повече от 915 000 посетители за 154 дни и повече от 4662 акредитирани журналисти от 57 страни по света. През първите четири дни, които са запазени за журналисти и специалисти (художници, куратори, галеристи, колекционери и представители на музеи), то е било посетено от 33 000 човека.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!