Б ългарската инициатива за организиране на среща на високо равнище у нас по газови проекти за Европа представи президентът Георги Първанов в изказването си пред Седмата среща на върха на Азиатско-европейския форум (АСЕМ) в Пекин.
България участва за първи път в такава среща, след като бе приета в АСЕМ през 2006 г.
Темата на форума, който ще се състои на 24 и 25 април 2009 г. в София, е "Природен газ за Европа: сигурност и партньорство" и в него се предвижда да участват държавни и правителствени ръководители на страни от Югоизточна Европа, Черноморско-Каспийския регион, Централна Азия, страни членки на ЕС и европейските институции, Русия и САЩ.
България предлага дневният ред на срещата да бъде посветен на принципните въпроси на енергийната сигурност и на изменението на климата в общоевропейски мащаб, както и на актуални газови проекти, посочи държавният ни глава пред участниците във форума.
В началото на 21 век енергийната сигурност се превръща в неразделна и изключително важна част от националната и международната сигурност и изисква глобална визия и интегриран подход, прилаган последователно и дългосрочно, подчерта той.
Според Първанов справянето с предизвикателството "енергийна сигурност" предполага безпрецедентно международно сътрудничество в редица области - въвеждане на нови технологии и методики, доизграждане и прозрачност на енергийните пазари, по-масово използване на възобновяеми енергийни източници, ядрена енергетика и природен газ и т.н.
Президентът отбеляза приетия тази година от Европейския съвет енергиен и климатичен пакет, който е съществен принос в търсенето на ефективни решения в енергийната сигурност и промените в климата.
В изказването си той посочи, че ключовото предизвикателство на нашето време е "повече енергия и по-малко въглероден двуокис за човечеството".
Държавният глава очерта основните проблеми пред предлагането и търсенето на енергия - увеличаване на търсенето на енергийни ресурси, намаляване на предлагането на традиционни горива в близкото десетилетие и застрашаването на околната среда.
След изказването на българския държавен глава китайският премиер Вън Цзябао подчерта особената важност на организираната от България среща, както и засегнатите от президента въпроси.
Финансовата криза, причините, довели за нея, и как да изглежда бъдещата стабилна, ефективна финансова система са основните теми в дискусиите на форума в Пекин. Обсъждани са още промените в климата, устойчивото развитие, обезпечаването на света с енергия и храни, регионалните конфликти и културата.
Форумът включва три сесии: "Насърчаване на азиатско-европейската търговия и инвестиции", "Устойчиво развитие - цели на хилядолетието за развитие, енергийна сигурност и промени в климата, социално единство" и "Задълбочаване на диалога между цивилизациите".
Лидерите на страните от АСЕМ са посочили необходимостта от прозрачност, строг контрол и усилия за запазването на реалния сектор, където се очаква индиректния удар, както за редица европейски страни, така, вероятно, и за България.
Докато борсите в цял свят продължаваха да са в паника и да се сриват, участниците във форума се ангажираха да извършат дълбока реформа на международната финансова система. Те призоваха за увеличаване на ролята на Международния валутен фонд (МВФ) за намиране на изход от кризата.
В проекта за заключителна декларация на срещата се отправя и призив към управляващата в Мианма военна хунта да бъде по-толерантна към опозиционните партии и да освободи политическите затворници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!