У споредно с ограниченията за тютюнопушенето европейските страни се опитват за затегнат консумацията на алкохолни напитки.
Масов алкохолизъм се наблюдава по улиците на Москва особено с настъпването на лятото, когато времето става много приятно, а и
градинките се превръщат в подходящи места за продължителен запой
Бирата се лее в огромни количества и без никакви ограничения през цялото денонощие. В Русия тя се е превърнала в толкова обикновена напитка, че вече се причислява към безалкохолните.
Руските депутати обаче са превърнали борбата с този уличен алкохолизъм в свой приоритет и вече има проектозакон, който предвижда забрана на алкохола на обществени места и строги санкции за нарушителите.
Според Владимир Медински този въпрос касае общественото здраве, защото през последните 10 години в Русия консумацията на бира се увеличи колосално.
"На първо място сред младите и това представлява сериозен социален проблем, тъй като се отнася до здравето. Младите пият нискокачествена бира по улиците и затова искаме да ограничим консумацията. ", казва Медински.
Не всички обаче са убедени в нуждата от ограничаване на консумацията.
В 5 ч. следобед 28-годишният Василий е вече порядъчно пийнал и споделя, че дни наред не е пил, защото е трябвало да работи и смята, че има право да пие, когато му се иска: "Ако ни забранят да пием бира тогава ще пием още повече. Само защото ни я забраняват. И даже ще пием два пъти повече, заради самия принцип."
Има и такива руснаци, които смятат, че властите не се заели правилно с проблема. Според тях, за да се ограничи пиенето по улиците трябва да се вдигната заплатите, тъй като хората пият навън, защото е по-евтино.
Една бира в бар струва около 3 евро, а по будките навън - около 60-70 евроцента.
В Испания също е позната практиката да се напиеш бързо за възможно най-малко пари на улицата и тя дори си има име - ботеийон. Известно е, че испанците обичат да живеят по улиците, да ходят по ресторанти и барове вместо да посрещат гости у дома.
От няколко години насам обаче явлението ботеийон тревожи властите. Става дума за седмичните събирания на млади хора по градинките и площадите с
една единствена цел - да се напиеш бързо и за малко пари
В началото младежите с по-малки възможности загрявали по този евтин начин преди баровете, но днес това се е превърнало в истинска мода.
Младежите вече не просто се забавляват, а се наливат, за да се напият. Най-икономичната и най-популярна напитка, която води до напиване е калимочо - смес от кока кола и вино.
Испанските власти опитали да забранят вечерните и нощни събирания, за да се гарантира спокойствието на живущите наоколо, но без особен успех.
Андалусия и няколко други области вече са забранили събиранията от типа ботеийон. Някои политици обаче заявяват, че не може да се инкриминират младите хора в страна, където обичаите изискват събирания на улицата.
Със забраната в здравния закон за директна реклама на алкохолни напитки в електронните медии у нас трябва да се ограничи пиенето.
На практика това не се случва.
Данните за България показват, че страната се нарежда сред първите в ЕС по консумация на алкохол.
Средно българите изпиват около 22 литра годишно твърд алкохол
и предпочитат спиртните напитки собственото производство.
Интересно е, че хората у нас реагират по-чувствително към повишаване на цените на алкохола, отколкото на хляба или на бензина.
Има и нови тенденции в пиенето. Все повече момичета и жени пият, което не беше така преди време. Тинейджърите все по-рано започват да вдигат чашката.
В свой доклад за алкохолните проблеми на Европа ЕК отбелязва страната ни с алкохолните гуляи сред младите хора. Общият брой на алкохолно зависимите у нас е 300 хил. души, отбелязват от Националния център по обществено здраве.
Проблемът обаче не е приоритет на национална здравна политика, нито пък се мисли за реалистична програма за действие с конкретни мерки.
Доста хора са на мнение, че борбата срещу алкохола може да се реши с изграждане на култура в обществото, с намаляване на рекламите на алкохол, с намаляване на промоциите на алкохол, с примера на родителите в семейството.
Предприемат се по-скоро епизодични действия и се налагат забрани като реакция на зачестили инциденти, а те не са особено ефективни.
Така преди време вътрешният министър издаде заповед за ограничаване на употребата на алкохол сред служителите в системата на МВР след станали тежки пътни катастрофи, причинени от пияни полицаи.
През май тази година от Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки започнаха да обсъждат европейската програма за отговорна консумация на алкохол, залегнала в специална харта по този въпрос.
Документът е подписан от 23 европейски държави, предстои това да направи и България.
След посещението си представители на висшето ръководство на Европейската конфедерация на производителите на спиртни напитки ще изготвят доклад за България в областта на производството, търговията и контрола над алкохолите, който ще бъде предоставен на ЕК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!