О т 5 декември на тридневно посещение в България са експерти на Европейската комисия, изпратени в рамките на механизма за сътрудничество и оценка по въпроси на правосъдието и вътрешните работи, информира БТА.
Визитата няма елементи на партньорска провepка и съответно няма да бъде изготвян доклад за оценка.
Целта на посещението е експертите да видят на място как се прилага Планът за действие в областта на правосъдието и вътрешните работи, който България внесе в края на октомври т. г. в Европейската комисия.
През ноември подобно посещение имаше в Румъния.
Експертите трябва да обсъдят с високопоставени български служители как се развиват нещата в правосъдието и вътрешните работи.
Те ще разговарят по проблеми, свързани с всичките шест области, посочени от ЕК в доклада й за България преди присъединяването на страната към ЕС в областта на правосъдието и вътрешните работи, обясни говорителят на ЕК Марк Грей, цитиран от БТА.
България се интегрира успешно в ЕС - това са подчертали посланиците на държавите членки на съвместния си обяд с премиера Сергей Станишев, информира БГНЕС.
Министър-председателят изтъкна след срещата, че България ще продължи да работи за единна позиция на ЕС по отношение на Косово, но страната ни има и своите национални интереси, които са свързани с това, че се намира най-близо и би могла да пострада най-много при евентуално неблагоприятно развитие на ситуацията в Западните Балкани.
Премиерът коментира приетия вчера закон за държавна агенция "Национална сигурност", като изтъкна задоволството си от факта, че не е прието предложението на опозицията за лустрацията.
Ние трябва да използваме потенциала на нашите специалисти, който не се създава за една и две години, отбеляза премиерът и нарече "опит за саботиране" настояването на опозицията в агенцията да не работят бивши служители на Държавна сигурност.
Станишев каза още, че е оптимист за работата на новата структура и подчерта, че е съвсем нормално президентът да назначава председателя на агенцията.
Той подчерта, че изрично е настоявал в законопроекта за агенцията да намери място принципът за професионализъм на работещите в нея.
Трябва да има ясен и редовен парламентарен контрол върху дейността на агенцията и да се гарантира, че тя е в добра координация с другите служби, отговорни за националната сигурност, подчерта премиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!