Пo сметките на финансовия министър годината ще приключи с излишък от 100 млн. лв., което е 0,1% от БВП. Той можеше обаче да е 0,3%, както настояваше МВФ, ако правителството не си бе заделило 260 млн. лв. от него, за да направи някои инфраструктурни подобрения за електората в годината на изборите.
Според осведомени премиерът Симеон Сакскобургготски лично настоявал за финанси, с които да може да разполага по свое усмотрение. Това доказват и думите на финансовия министър Милен Велчев, че всъщност тези пари, с които бе сформирана нова държавна фирма "Публични инвестиционни проекти", ще се изразходват по решение на правителството и управляващата коалиция.
Което също означава, че за България поне първата половина на идващата 2005 г. също може да бъде година на парите.
Когато парите са под черта, подобно на парите за автомагистралите през м.г., т.е. извън разходната част на бюджета, винаги се пораждат съмнения, както и в случая. Това отчете и МВФ и стана главната причина последната мисия на фонда да приключи без успех и за първи път ще искаме от борда на директорите на фонда т.нар. изключение от правилата.
Към годишните рекорди може да се включи излишъкът в консолидираната програма, достигнат през октомври (това са последните данни от сайта на Министерството на финансите) - 1,475 млрд. лв.
Впрочем, без януари и февруари, през всички месеци е отчетено преизпълнение на бюджета. То започва от март - с 228 млн. лв., а още в края на полугодието гони 900 млн. лв.
За сравнение, това достижение през 2003 г. е отчетено за деветмесечието - 847 млн. лв., а в края на годината излишъкът е почти стопен и е 937 000 лв.
Според Велчев причината за свръхприходите са високата събираемост от данъчната и митническата администрация, високото потребление, резултат от което е вносът, ръстът на БВП - 5,7% за деветия месец, и разбира се, евтиният долар.
Кредитната експанзия беляза развитието на банковия сектор през 2004 г. Към края на ноември т.г. делът на отпуснатите заеми достигна 56,83% от общата сума на активите на системата. Година по-рано кредитният портфейл на банките е заемал 52,06% от активите, показват данните на БНБ.
В абсолютна стойност обемът на кредитите за единайсетте месеца на годината е 13,317 млрд. лв. На годишна база темпът на нарастване е 47,69%.
Именно с ръста на кредитирането банките си навлякоха въвеждането на ограничителни мерки с цел охлаждане на темпа. Въпреки прилагането на рестрикциите не бе постигнат желаният ефект - намаляване на кредитирането до около 30-35% годишно.
И от МВФ при декемврийската си мисия признаха, че приложените до момента мерки нямат ефект. Все пак резултатът на последните въведени от 6 декември т.г. ограничения предстои да се види през първото тримесечие на 2005 г.
В процентно изражение най-висок се оказа ръстът при жилищните и ипотечните кредити на физически лица - 8,81% към края на ноември, следвани от потребителските кредити - 4,10% ръст за същия период, и други търговски кредити - 3,58%.
След като банките заеха подобаващото им се в икономиката място, възстановявайки се напълно след кризата от 1996-1997 г., не са малки и предизвикателствата, които им предстоят - все по-нарастваща конкуренция, излизане на единния европейски пазар, вероятни сливания, поглъщания и консолидации.
През 2004 г. България получи инвестиционен кредитен рейтинг от всички авторитетни международни агенции.
На международните капиталови пазари излезе първата левова емисия облигации, издадена от Европейската инвестиционна банка.
Погасихме преди падежа на 28 юли облигациите с отстъпка DISС от дълга на България в брейди книжа.
На 21 декември правителството обяви и второ обратно изкупуване на книжа по външния дълг, което ще бъде осъществено на 28 януари 2005 г.
На 6 август Бордът на директорите на МВФ одобри първото предпазно споразумение с България, при което страната се ангажира да изпълнява определени ангажименти, без да получава средства на траншове.
Приемането на бюджета за 2005 г. предизвика множество гафове и скандали, придружени от псувни и плакати на голи манекенки в пленарната зала. България обаче приключва годината с приет нов бюджет, който въпреки критиките си президентът подписа за обнародване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!