Б ългария е на 44-то място по е-готовност в света за тази година с 4,86 точки, или с 0,18 точки повече в сравнение с миналата година, когато страната ни е била на 42-ро място.
В рамките на Централна и Източна Европа се нареждаме на девето място. Румъния пък е на 49-то място за 2006-а, като през 2005 г. е била на 47-ма позиция в света.
Това показва класацията на най-големите световни икономики от 2000 г. насам на "Икономист интелиджънс юнит" (ИИЮ, EIU.com). Тя представя оценка на технологичните, икономическите, политическите и социални активи на 68 държави, както и тяхното нарастващо влияние върху съответните информационни икономики.
Заключението на ИИЮ е, че в началото на тази година в световен план се наблюдава по-голяма е-готовност. Само две държави не са успели да подобрят резултатите си от миналата година.
Много от развитите държави подсилват е-готовността си чрез разрастване на възможностите за ИТ аутсорсинг в държави като България, Виетнам и Индия, се казва в публикацията.
Според ИИЮ Централна и Източна Европа продължава да е регион, който се отличава с резки контрасти между бързоразвиващите се нови страни членки на ЕС и държавите от ОНД.
Европейски държави като Чехия и Унгария губят позициите си на места за софтуерен аутсорсинг, call-центрове и технологично производство за разлика от България и Румъния, където разработчиците и други специалисти все още получават заплати под европейското ниво. Като цяло, регионът остава доста под нивото за е-готовност на останалите страни от ЕС, Северна Америка и развитите пазари от Тихоокеанския регион.
Наблюдава се тенденцията пазарът на аутсорсинг,
особено за софтуерно развитие и call-центрове, да се премества към България, сочи проучване, проведено от консултантската агенция AT Kearney.
По-добре утвърдените офшорни страни като Чехия, Унгария и Полша губят привлекателността си като аутсорсинг центрове поради покачващите се разходи за работна сила и подобреното качество на обслужване в югоизточните пазари като Тайланд и Филипините.
Инвестициите на България в електрониката, инженерството и компютърните науки вече се възвръщат, показват още данните.
Според Световната банка страната ни е на пето място в света в областта на точните науки и на 11 място в сектора на образованието по математика. Посочва се, че
разполагаме с много опитни ИТ професионалисти,
като голяма част от тях говорят повече от два чужди езика. С тези активи, България, подобно на Румъния, се позиционира като по-привлекателна страна за аутсорсинг за САЩ и европейските компании, които желаят да преместят ИТ развитието на своята дейност в по-нискоразходни региони по-близо до централните офиси. Много компании като SAP, BMW, Siemens, Boeing и General Motors правят точно това.
Запазването на стабилността на тазгодишната класация и устойчивото подобрение на е-готовността на повечето държави през последните няколко години подчертава широкото одобрение от страна на управляващите за изграждането на електронно правителство.
Едно общество се определя като е-готово, когато информационните и комуникационни технологии станат неразделна част от бизнеса, от ежедневния живот на гражданите, както и от работата на правителствения сектор.
Е-готовността е повлияна от възможностите на държавите да използват и да експериментират ефективно с нови технологии, пазари и процеси от други пазари. ИТ аутсорсингът е може би най-очевидният пример за взаимна свързаност между глобалната ИКТ икономика и способността й да предостави на не толкова е-готови пазари възможност да извлекат полза от е-готовността на други.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!