Б ългария печели от това, че стана член на Европейския съюз, смятат 68% от българите. Това показват данните от социологическо изследване за края на първата година от членството ни в ЕС, направено от агенция АССА-М.
Според 7% от анкетираните България категорично губи от присъединяването си, а още 25% също са песимисти и отговорът им е бил "по-скоро губим".
Българите са оптимисти за бъдещето на страната, показват още резултатите от изследването. "Общо взето съм оптимист", заявяват 52% от запитаните, а категорично оптимистични нагласи са изразили 11 на сто, обясни Михаил Мирчев от агенцията. Той уточни, че това е първото изследване за обществените нагласи за членството на България в ЕС.
47% от българските граждани са разтревожени за своето бъдеще. За сравнение, през януари 2004 г. 68% от хората са изразили такова безпокойство. Тогава 58% са смятали, че България върви към влошаване и обедняване. В края на тази година това становище изразяват 43%.
Стабилно е положението на българската икономика, смятат 2% от анкетираните, а през януари 2004 г. хората на това мнение са били едва 0,7%. Според 34% има сериозни проблеми, но това е нормално.
37% са посочили, че има криза като цяло, а 18% - че състоянието на икономиката е катастрофално, но все още има шансове. През януари 2004 г. 69% са били песимисти по отношение на икономиката.
Реформите в България вървят в правилна посока, е становището на 55,4% от анкетираните през декември т.г., докато преди две години 43,4% са смятали така.
В голяма степен европейци сега се чувстват 28% от българите. Преди две години броят им е бил 17 на сто. Не се смятат за европейски граждани 33% от анкетираните т.г., докато през 2004 г. те са били 41%.
39% са отговорили, че материалното им положение през последните 1-2 години е останало същото. 18 на сто са заявили, че се е променило към по-добро, същият е и процентът на хората, чието положение се е влошило.
Въпреки това българите остават оптимисти и 39% са на мнение, че през следващите няколко години материалното им състояние ще се подобри. 13 на сто смятат обаче, че ще се влоши.
Като средни оценяват доходите си половината от анкетираните в сравнение с останалите българи. 9% намират доходите си за високи, а 8% смятат, че получават най-ниски доходи в сравнение с останалите.
10% от хората са отговорили, че разполагат с достатъчно средства за семейни пътувания и екскурзии. 45 на сто обаче не могат да пътуват, защото нямат пари.
Българите очакват през следващата година още по-голямо повишение на цените. 66% са категорични, че цените ще растат с още по-бързи темпове от тези през 2007 г. 10% се надяват, че поскъпването да спре.
53% от българите се страхуват от такова голямо поскъпване, но въпреки това се надяват, че някак ще се справят. 42% обаче са категорични, че не знаят какво ще правят.
68% смятат, че основната причина за нарастването на цените през последните месеци е факта, че търговците изкуствено завишават печалбите си. 38 на сто обвиняват за поскъпването производителите, а 27 на сто - намаленото производство.
Влизането ни в ЕС е причината за по-високите цени според половината българи. Не е достатъчна защитата на правата на купувачите, смятат 44%, а според 35% изобщо няма такава защита.
Качеството на стоките в страната е ниско, заявяват 26% от анкетираните. 51 на сто са посочили, че общо взето има качествени стоки, но често възникват и проблеми. Хранителните стоки са качествени, но има проблеми и с тях, твърдят 55%. Същият процент казват същото и за облеклото.
10% от хората в България са пътували по един път в чужбина тази година, а 89 на сто изобщо не са излизали от страната. Служебно по веднъж са пътували 3,6% от анкетираните.
37% не биха работили или учили някъде далеч от семейството си, 24% биха го направили. 79% от българите смятат, че в останалите страни от ЕС стандартът на живот е по-висок отколкото в България. 72% посочват, че в другите страни физическите условия на работа са по-добри от тези у нас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!