Б ългария уважава правото на израелския народ на мирен живот и просперитет и подкрепя преговорите между израелското правителство и палестинската власт като единствено възможно средство за постигане на мир в региона. Това заяви президентът Георги Първанов пред израелския си колега Шимон Перес по време на държавното си посещение в Израел.
България осъжда проявите на екстремизъм, които засягат мирното население, добави държавният глава.
По думите му неговата визита в Ерусалим се осъществява в ключов момент - в годината, когато се навършват 60 години от основаването на Израел и 65 години от спасяването на българските евреи по време на Втората световна война. Тези две събития придават символизъм на това посещение и ще дадат мощен импулс за развитието на двустранните отношения, смята Първанов.
Шимон Перес отвърна, че оценява високо поведението на България по време на драматичните събития през войната.
Българският държавен глава, посрещнат топло от израелци от български произход, откри вчера улица на името на заместник-председателя на българския парламент по време на войната Димитър Пешев в квартал Яфо на Тел Авив.
Пешев (Peshev.org) беше почетен заради огромния си принос за спасяването на българските евреи. Българският политик е почетен гражданин на Израел, а през 1997 г. получава посмъртно най-високия български орден "Стара планина". Делото му е почетено и с дърво на негово име в Гората на праведниците в Ерусалим.
Българският държавен глава разгледа днес и мемориала на Холокоста "Яд Вашем", построен през 1953 г. в памет на евреите, загинали през Втората световна война.
В Израел бяха подписани споразумения за икономическо сътрудничество между двете страни и спогодба за социална сигурност.
Това е първият международен договор между двете държави в областта на социалната сигурност, отбеляза социалният министър Емилия Масларова. По нейните думи документът ще засегне около 10-12 хил. български евреи с право да работят в Израел.
Спогодбата се основава на еднаквото третиране на гражданите от двете държави в областта на социалната сигурност. Документът регламентира от коя от двете държави едно лице следва да ползва социална защита.
Като общ принцип е възприето прилагането на законодателството на договарящата страна, на чиято територия лицето упражнява трудовата си дейност. Ако това става на територията на двете страни, то към съответното лице се прилага законодателството на държавата, в която пребивава.
За определяне на размера на пенсиите от българската страна се възприема принципът на прякото изчисление. Във връзка с покритите от спогодбата медицински грижи е предвидено разходите за оказана спешна медицинска помощ да са за сметка на институцията на страната, на чиято територия се е случила трудовата злополука или професионално заболяване.
Споразумение за икономическо сътрудничество пък беше подписано от външните министри Ивайло Калфин и Ципи Ливни. По думите на Калфин то на практика осъвременява договорната ни база с Израел в областта на икономическите отношения след влизането на България в ЕС.
По силата на това споразумение се предвижда да се създаде междуправителствена комисия и да се започне работа по конкретни икономически проекти, подчерта министър Калфин. Предстои да договорим с израелската страна и споразумение за насърчаване на инвестициите, което се прави в момента, добави той.
В разговорите между двамата президенти имаше няколко области, които представляват интерес за двете страни - селско стопанство, нови технологии, възобновяеми енергийни източници, технологии в здравеопазването, каза още Ивайло Калфин.
Общият обем на инвестициите в България на изцяло израелски фирми или други компании с участието на израелски бизнесмени е 1 милиард долара, отбеляза българският вицепремиер. Това са компании, работещи предимно в сферата на финансите и недвижимите имоти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!