Гърция и Великобритания ще бъдат първите страни членки на ЕС, които ще наложат вето върху евентуално отлагателно решение за членството на България в ЕС от началото на 2007 г., казва в интервю за "Дойче веле" германският политолог проф. Винфрид Бьотхер.
"Гърция ще наложи вето, британците ще бъдат категорично против отлагането на България с една година, защото те имат друго разбиране за Европа. Те гледат на Европа предимно като на един общ пазар.
Те са търговци. Т.е. от гледна точка на британците, колкото по-скоро те спечелят този пазар, толкова по-добре за тях. Мисля, че членството на България ще стане през 2007 г.", заявява Бьотхер.
- Срещу това има много силни настроения, например в германското общество, за които настроения някои официални български представители твърдят, че се подхранват от системна негативна кампания, която се води в германските медии. Съгласен ли сте?
- Общественото мнение не само в Германия, но и във всички стари демокрации е сила. Негативна кампания има, тя се води от определени издания, но не е насочена конкретно срещу България.
Такава политика срещу източното разширяване води например от доста време насам вестник "Билд". (същият вестник, който в понеделник и вторник помести в две части интервю с българския министър-председател Сергей Станишев - б.ред.)
"Билд" отразява позицията на народа, на обикновения човек от улицата, който се е страхувал и при предишните разширявания на съюза и който изпитва опасения и сега, при приемането на България и Румъния.
Той се страхува, че това ще се отрази на неговия стандарт, че той ще трябва да плаща нещо като данък "солидарност" заради новите страни членки.
Тъй като предишното разширяване от 2004 г. е затворена страница, сега тези негови опасения са свързани с България и Румъния. Затова смятам, че това, което се определя като негативна кампания, не е нещо ново.
Тази кампания не е по-различна от онези, които познаваме и от преди това.
- Защо вестниците не забелязват положителните неща, успехите, каквито със сигурност също има в страните кандидатки, а виждат само лошото, негативното, скандалното?
- Т. нар. "народна преса", и нека отново спомена вестник "Билд", пишат в черно-бяло: или всичко е бяло, или всичко е черно. Те не правят диференциация.
И колкото повече са черните краски, толкова повече те пресъздават мнението на онези, които също виждат нещата в черно.
Нюансирано отношение ще откриете в по-сериозната преса, например във "Франкфуртер алгемайне цайтунг" или в "Зюддойче цайтунг", които нерядко излизат с много уравновесени коментари по темата за разширяването на ЕС.
Тази позиция е адекватна, тъй като ние в страните членки не трябва да си мислим, че само даваме за разширяването на ЕС, защото ние също и ще получим нещо от присъединяването на новите страни, включително от България.
- Какво по-конкретно печели ЕС, например от приемането на България и Румъния?
- От икономическа гледна точка един пазар от 30 млн. души съвсем не е факт, който може да бъде пренебрегнат.
Но да оставим настрана икономическите ползи. Да вземем например културата, богатите културни традиции на България и Румъния.
Жан Моне е казал, че ако трябва да започне от начало процеса на обединението на Европа, би го започнал с културата.
Допуснахме грешка, че процесът стартира в икономиката и вижте днес какво се получава - хората, които са против разширяването, мислят предимно с икономически аргументи, например какво ще трябва да дам, колко ще струва това на германския данъкоплатец и т.н.
- Някои анализатори в България посочват, че половината от десетте, приети през 2004 г., не са били по-добре подготвени от България днес.
- Абсолютно. Например една Словакия, но мога да посоча също и Полша, не бяха по-добри към момента на присъединяването си от българите. Това, в което обаче е права Европейската комисия и което различавам като проблем в България и Румъния, е недоброто функциониране на съдебната система.
Но по въпроса за корупцията, която се размахва като аргумент за недостатъчната подготвеност на България, не смятам тази критика за съвсем основателна, тъй като корупция има и в Германия, и в Италия, и навсякъде по света.
Има обаче и някои общества, които подхождат много радикално и последователно в усилията си за справянето с този проблем. И в тази връзка свързвам проблема с независимото функциониране на съдебната система.
- Оптимист ли сте за датата 1 януари 2007 г. за членството на България и смятате ли, че е възможно България и Румъния, които винаги са се движели в тандем по пътя към пълноправното си членство, да бъдат разделени в последния момент?
- Категорично не, защото противното би означавало крайно немъдро поведение от страна на ЕС. Ако България бъде отделена от Румъния, срещу това ще се надигне много силно обществено мнение в Европа.
Аз например не мога да се съглася с оценката на Европейската комисия, че България е по-зле подготвена от Румъния и мисля, че именно поради опасения, свързани с общественото мнение в Европа, просто не може да се стигне до разделянето на двете страни.
Или и двете ще бъдат отложени за 2008 г., или и двете ще станат членки на ЕС през 2007 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!