Н ов топлинен удар за хората без радиатори, извежда "Сега".
Хората с изключени радиатори ще плащат още по-големи сметки. Това предвиждат поправките в енергийния закон, които Министерският съвет е внесъл в парламента. Според тях 20-40% от показанията на общия топломер ще се разпределят между всички живеещи в сградата.
Досега процентът варираше между 15 и 30. Това означава, че почти половината от топлоенергията, която влиза в сградата, ще се плаща от всички, включително и от хората, които изобщо нямат радиатори. Ако тази промяна бъде приета от депутатите, сметките за парно, особено в сградите, където има много отказали се от тази услуга, ще скочат още повече.
Пишат план за спешно уреждане на лихвоточките, информира същото издание.
Нужен е спешен план за обезщетяване на хората, чиито стари жилищно-спестовни влогове бяха преоформени в лихвоточки. Това обяви вчера Йордан Бакалов, председател на парламентарната комисия по жалбите и петициите на гражданите.
Комисията реши, че Националният компенсационен жилищен фонд (НКЖФ) заедно с министерствата на финансите, икономиката, строителството и социалната политика трябва да предложат източници и схема за обезщетяване на спестителите в кратки срокове.
Комисията е получила над 30 жалби. Те са от граждани, които навремето дълго са спестявали за покупка на нов дом. Инфлацията обаче обезцени жестоко влоговете, трупани дълги години в някогашната ДСК, и държавата преоформи тези влогове в лихвоточки. Бе създаден и нарочен фонд - НКЖФ, който да обезщетява спестителите.
Министър Гагаузов замисля черен списък на строителните фирми, пише още "Сега".
Да се създаде черен списък на фирмите, които не са изпълнили ангажиментите си по определени обекти, и да им се забрани по-нататъшното участие в проекти с държавно финансиране. Тази идея беше лансирана вчера от регионалния министър Асен Гагаузов пред Би Ти Ви. Според него това е практика в Евросъюза.
Министърът допусна, че една от фирмите, която вероятно би трябвало да попадне в черната листа, ще бъде австрийската "Щрабаг", прочула се със скандалните и вечно закъсняващи ремонти както на софийското летище, така и на няколко пътни обекта в страната.
Гагаузов призна, че голяма част от ремонтите на шосетата се правят некачествено, а контролът е занижен. Това обяснява защо шосетата се налага да бъдат ремонтирани наново само година-две след като са били обновени.
България най-евтина за туризъм, извежда "Стандарт".
Ако искате да почивате евтино, идете в България. Това пише в проучване на туроператора "Томас кук", цитирано от вестник "Сън". Дневните разходи за отдих у нас били 34,73 британски лири на човек.
Следват ни Испания (44,72 лири дневно) и Турция (48,62 лири дневно). Най-евтината туристическа дестинация в света е индийският анклав Гоа с дневни разходи от 25,70 лири. След него се нареждат Бразилия и Тунис, които са доста по-евтини от България.
Искали подкупи за съдействие по САПАРД, четем в ежедневника.
Кандидати за пари по САПАРД са подали сигнали, че им е искан подкуп, за да се придвижи процедурата по изплащането на съответния проект. Това съобщи Нихат Кабил.
Направихме наши проверки, които показват, че не става въпрос за служители на земеделското министерство, каза той. В понеделник сигналите ще бъдат предадени на вътрешния министър Румен Петков. 50 депутати внесоха вчера в деловодството на парламента проекторешение за създаване на анкетна комисия, която да провери дейността на ДФ "Земеделие".
6 хил. лева глоба за бариера на плажа, пише изданието.
Глоба от 3 до 6 хил. лв. ще отнесат тези, които пречат за достъпа до морски плаж. Това предвижда Закон за устройство на Българското Черноморско крайбрежие, приет на първо четене от парламента. Строителството в курортите се забранява от 1 май до 15 октомври. Изключение се прави само за неотложни ремонти. Глобата за нарушение на тази разпоредба е от 5 до 10 хил. лв., предвижда законопроектът.
Според него разрешение за строеж в курортите ще се издава само когато има необходимата инфраструктура за енергоснабдяване, водоснабдяване и за отвеждане и пречистване на отпадъчни води. На територията на Черноморското крайбрежие се създават зона "А" и зона "Б". Първата е с широчина 100 м, а втората - 2 км.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!