Г отовност на България да стане домакин на Център за превантивна дипломация на ООН за Западните Балкани и Черно море, изрази днес в изказването си пред Общото събрание на Организацията на обединените нации българският министър-председател Сергей Станишев.
"Превенцията и развитието са неразривно свързани, затова българското правителство, заедно с офиса на ПРООН проучват потенциала за създаване на такъв център, който да направи достъпни натрупаният опит, форми на обучение и анализ и за други държави от региона," заяви Станишев.
Той не подмина важността на установяването на демократични процеси, сигурност и сътрудничество в района на Черно море.
"Замразените конфликти не бива да бъдат пренебрегвани, защото те имат тенденцията да възпламеняват напрежение", предупреди българският премиер, като намопни за неотдавнашните въоръжени сблъсъци в Южна Осетия.
Станишев заяви твърдата подкрепа на българското правителство за запазване на териториалната цялост и суверенитета на Грузия и на изтегляне на войските на позициите отпреди конфликта, за да се приложи ефикасно мирният план от шест точки.
Станишев говори за приноса, който България ще даде като домакин през идната пролет на среща на върха на тема: "Газ за Европа": ново трансгранично сътрудничество и проекти"
"Особено важно е на тази среща да присъстват всички заинтересовани държавни и правителствени ръководители от районите на Югоизточна Европа, Черно море и Каспийския регион, Централна Азия, както и от ЕС и
САЩ, за да се окуражи политическият диалог и се засили междурегионалното сътрудничество с оглед на намирането на баланс на енергийните и другите стратегически интереси", подчерта Станишев.
Станишев осъди тероризма и терористичните идеологии във всичките им прояви и акцентира върху особеното значение на противодействието на предразсъдъците и стереотипите от подобен характер и каза: "Дългата
история на България в посока на толерантността се основава върху общото разбиране, че културното многообразие е дълбоко вкоренено в нашето общество".
Станишев се спря на ролята на мироопазващите операции на ООН в годината, когато се навършват 60 години от началото им. Той постави ударение и върху важността на създадената като част от реформирането на ООН Комисия за опазване на мира и успехите, постигнати в редица страни като Бурунди и Сиера Леоне в резултат на нейното функциониране.
Премиерът се спря на належащата необходимост от спешни и координирани действия по отношение на продоволствената и енергийна сигурност, както и на климатичните промени.
Министър-председателят говори и за стогодишнината на независимостта на България.
"През този век България съхрани и утвърди тази независимост чрез активното си участие в международните организации, в това число и ООН," каза Станишев.
Министър-председателят се срещна в Ню Йорк с бившия държавен секретар на САЩ и председател на Националния демократически институт Мадлин Олбрайт.
Тя бе категорична, че България е най-подходящата страна от ЕС за водене на диалог с Руската федерация на базата на уникалния си исторически път.
Мадлин Олбрайт изтъкна новата роля и отговорностите на България като генератор на стабилност на Балканите. Тя подчерта, че както ЕС, така и САЩ следва да виждат в лицето на нашата страна привилегирован партньор по проблемите на сигурността, енергийната политика и т.н.
Премиерът представи българските виждания за важността и на двата европейски енергийни проекти "Южен поток" и "Набуко", а Мадлин Олбрайт изрази задоволство от прагматичната позиция на България при решаване на проблемите на енергийната сигурност на Европа и ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!