Данъкът върху доходите
Пламен Орешарски многократно е казвал, че планира увеличение на необлагаемия минимум и премахване на ставката от 22%. Изненадващо заместник-министърът на финансите Георги Кадиев излезе в публичното пространство от името на БСП и застъпи идеята за въвеждане на скала от 28% за хората с месечни доходи над 1400 лв.
Изглежда обаче, че БСП вече се е отказала от идеята заради силната реакция на коалиционните партньори, които припомниха на социалистите, че това би нарушило коалиционното споразумение, подписано при съставянето на кабинета, в което пише, че преките данъци няма да се увеличават. Това от своя страна накара левицата да роди нова идея - намаляване на ниските ставки в таблицата за облагане на доходите от 20% на 16% и от 22% на 20%.
"НДСВ не възразява, но ако не е за сметка на нашите предложения, тъй като осигуровките и корпоративният данък ще имат много по-добър ефект върху икономиката", коментира Милен Велчев.
Според Петър Димитров, ако не се стигне до съгласие между коалиционните партньори, е възможно таблицата да остане непроменена.
Данъчната kонкуренция
Партиите, изглежда, осъзнаха, че бизнесът предпочита ставка от 10% пред нулевата ставка за реинвестициите. Това се потвърждава и от неофициална анкета, проведена от "Капитал" през април 2006 г. сред няколко десетки големи компании. Оказва се, че ако трябва да изберат една от двете мерки, повечето фирми са за 10-те процента.
Повечето политици разбраха нещо още по-важно, което е отдавна известно на икономистите. Намаляването на данъците и осигуровките не само е полезно за икономиката, но и не води до големи загуби за бюджета (а често приходите дори се повишават), тъй като данъкоплатците са по-малко склонни да крият доходите си, което намалява сивия сектор.
На практика това се вижда и при анализиране на ефекта от намаляването на данъците и осигуровките в България през последните няколко години. Вижда се също, че още преди години можеше да се направят сериозни данъчни реформи, които биха ускорили допълнително икономическия растеж.
"Парадоксалното е, че това, което звучеше радикално, но можеше да се направи преди три години, сега може да се направи от социалистическо правителство", коментира управляващият съдружник в анализаторската компания "Индъстри уоч" Лъчезар Богданов.
Той обяснява засилването на данъчната конкуренция между партиите основно с факта, че в данъчната система няма скрити интереси от запазване на статуквото, каквито например има при обществените поръчки или реформирането на публичните сектори, а ползите са за всички, включително за политиците. Въпрос на решителност и малко изчисления...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!