В ъзможно ли е да се съчетае полезното с приятното? Да, ако става дума за туризъм с лечебна цел. Европейските туристически агенции засега не предлагат такава услуга, но с разширяването на ЕС на изток нещата явно ще се променят.
Защото в източните европейски държави здравните услуги са далеч по-евтини в сравнение с цените в западна Европа.
От месец май тази година германците имат право да се лекуват зъбите си в някоя европейската страната по свой избор. Всички здравни каси са задължени да дават направление. Като под лечение се разбират и дребни интервенции като отстраняване на кариеси или коригиране на счупени зъби.
Юрген Вайдкамп е представител на съюза на зъболекарите в Германия. Той обяснява, че става дума за първа крачка към либерализация, към отварянето на границите и, разбира се, по-голяма конкуренция. Но германските зъболекари предупреждават, че когато се лекуваш в чужбина, се лишаваш от дългосрочното наблюдение, което ти се полага, ако си в родината си.
Например, германецът прекарва три седмици в Мадрид, съчетавайки туризма с поставянето на протеза. Когато се връща у дома обаче, се оказва, че протезата не е добра и човекът страда. В подобни случаи замисленото като по-евтино лечение, излиза солено, защото започва отначало.
Освен това, трябва добре да се прецени доколко е добър кабинетът или клиниката, която е избрана, от гледна точка на обслужване, хигиена.
Унгарските пластични хирурзи се славят с качеството на работата си.
А местните туристически агенции вече се ориентират в тенденциите на т. нар. "лечебен туризъм" и предлагат съчетанието почивка - естетическа хирургия.
Най-търсените услуги са увеличаване на бюста и липосукция. Но това обикновено струва доста скъпо. Не и в Унгария. От години германците се възползват от уменията на унгарските стоматолози. Сега се насочват и към останалите специалисти. Славата на унгарските лекари е стигнала и до САЩ. На тях една операция в Унгария им излиза между 40 и 60 процента по-евтино, като същевременно и качеството е на ниво.
Преди да пристигнат на стария континент, американците установяват контакт със съответната клиника. Паралелно си изготвят туристическа програма. Унгарските хирурзи, от своя страна, гледат много сериозно на чуждестранните си клиенти.
Те, както и целия медицински персонал в болниците за пластична хирургия, говорят свободно един или два чужди езика. Техните автобиографии, препоръки и професионални успехи могат да се намерят в интернет.
Франция една от европейските страни с най-много туристи. Затова не е учудващо съществуването на американска болница. В лечебното заведение работят англоговорящи. Целта е да предоставят възможно най-добри грижи на туристите от англосаксонския свят, но и от Близкия изток, Африка, скандинавските страни.
Болницата е частна. Създадена е през 1906 г. за нуждите на американската общност във Франция. И до днес изисква от служители си да говорят английски. Защото 40 % от болничните легла са заети от чужденци. А трябва да отбележим, че е трудно да се лекуваш в чужда страна, без да разбираш добре езика й.
Към болницата има и щатни преводачи.
Към болницата съществува и японско отделение с японски лекари и медицински сестри. Когато те не са на смяна, на разположение 24 часа в денонощието е преводач. Отделението е било създадено заради големия наплив японски туристи във Франция. Но впоследствие се превърнало в съзнателно избрано лечебно заведение. Просто японците желаят да посетят Франция и пътьом да решат някой здравен проблем.
България има над 600 минерални извори, чийто състав на водите конкурира най-известните в света балнеоложки курорти в Баден-Баден и Виши.
Чужденците търсят български балнеоложки курорти за ваканция, по време на която да комбинират лечението с по-евтина почивка. Средно годишно над 15 000 туристи от Гърция, Франция, Германия, Италия и Русия отсядат в балнеокурортите Девин, Хисар, Велинград.
Лечебните курорти с минерални бани имат предимството да са разположени в благоприятни климатични райони на страната - в планината или на морето. Балнеотерапията се съчетава с лечебен климат.
Известен в това отношение е международния балнеоложки център Сандански. Самият въздух освежава и лекува. От престоя в Сандански болните от асма чувстват значително подобрение и асматичните кризи спират. В Сандански идват много туристи от съседните страни и предимно гърци.
Освен че ползват минералните води, които лекуват алергични заболявания и хронични бронхити, гърците използват престоя си у нас, за да си направят зъбите. Почивката и лечението в България им излиза много евтино, защото за един мост в Гърция те трябва да платят на стоматолога си 900 евро, докато в Сандански плащат само 180 евро.
България печели чуждите туристи с оптимални цени за специализираните си балнеоложки програми, които предлагат голям брой физиотерапевтични процедури. България има дългогодишно партьорство с най-голямата немска фирма C&K Некерман, която рекламира от 20 години курорта Поморие, известен с калолечението си.
Лиманната кал на Поморие се е ползвала през всички епохи.
Лечебните свойства на калта от Поморийското езеро и многото балнеоложки програми за хора с различни заболявания на опорно-двигателната система привличат и все повече туристи от Чехия и Русия.
Парадоксално е обаче, че няма национални рекламни брошури за балнеоложкия туризъм на България. За първи път през ноември миналата година лечебният туризъм и минералните води бяха рекламирани в чужбина по време на туристическата борса в Лондон. Агенция "Крас плюс" изработи луксозно издание за балнеотуризма, което ще е около 500 страници на български, английски и немски език.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!