С лед няколко месеца интензивна подготовка 400 милиона европейци ще могат от петък, 21 декември, свободно да се придвижват из шенгенското пространство, обединяващо 24 страни, разделени в миналото от "желязната завеса".
На 21 декември в Шенгенската зона се премахват граничните пунктове и хората могат да пътуват без да показват паспорти.
Зоната се разширява с включването на Полша, Естония, Литва, Латвия,
Унгария, Словения, Словакия, Малта и Чехия.
Човек ще може да пътува по шосе, с влак или с кораб от Нарва, естонския град на границата с Русия, до Кале, без да показва паспорта си, отбелязва АФП, цитирана от БГНЕС.
От март 2008 г. мярката ще се отнася и до летищата на деветте нови страни, включени в шенгенското пространство.
"Ще живеем и ще се придвижваме в зона от 24 страни без вътрешни граници. Това е уникално историческо постижение", заяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.
Според председателя на Европейския парламент Ханс-Герт Пьотеринг това е видим знак, че старото разделение на Европа, границите, които разделят страните и умовете, са надраснати.
На 20 декември, четвъртък сутринта, словашкият премиер Роберт Фицо и австрийският канцлер Алфред Гузенбауер ще сложат начало на тържествата като прережат символично митническа бариера на КПП Берг-Петржалка.
Финландският премиер Мати Вантанен ще пътува с ферибот до Талин без митнически формалности.
Изтъкнати европейски политици и общественици ще направят тридневна обиколка на бившите вече граници и последната церемония ще е в събота между Словения и Италия.
Разширяването на шенгенското пространство, което за Източна Европа е последният етап от премахването на "желязната завеса", изискваше продължителна административна и техническа подготовка за осигуряване на достъп до Шенгенската информационна система ( SIS) с данните за престъпниците, създаване на съвместни патрули между съседни страни и повишаване на сигурността на външните граници срещу трафикантите и нелегалните емигранти.
"Премахването на вътрешните граници на Европейския съюз е шанс за онези, които живеят, движат се и правят бизнес в Европа", каза Барозу.
Ала тази свобода на придвижване ще се съчетава с много по-строг контрол за онези, които се намират от другата страна на новата граница - Русия, Беларус, Украйна, Сърбия и Хърватия.
Словенците ще могат без проверка да преминават в Италия или Австрия, но ще затворят границата си за хърватските си съседи.
Украинците, които лесно пътуваха в Полша или Словакия, ще трябва занапред да представят виза, билет отиване и връщане, минимална сума за всекидневни разходи и здравна застраховка.
Върховният комисариат на ООН за бежанците се опасява, че европейската крепост издига още една стена, а в същото време жителите на граничните зони в Германия и Австрия се страхуват от приток на криминални типове.
Опасения има и Агенцията за външните граници на ЕС "Фронтекс". Европейският съюз ще следи по-трудно нелегалните пътища за миграция и трансграничната престъпност, заявиха от агенцията.
В интервю за Ройтерс във Варшава изпълнителният директор на "Фронтекс" Илка Лайтинен заяви, че се опасява от загубата на контрол във вътрешните граници на ЕС, а не от разширяването на външните граници на съюза до Русия, Украйна, Беларус и Балканите.
В Еберсбах, германско градче с население 8500 души, много къщи вече са с решетки и са заобиколени с бодлива тел. Търговията с алармени инсталации и бронирани врати бележи бум.
Австрийците предупредиха, че ще въведат отново контрол по границите по време на финалите на европейското футболно първенство през юни 2008 г.
Днес Комисията по гражданските свободи на Европейския парламент е разрешила
облекчен визов контрол по външните граници на България и Румъния.
Комисията прие доклад на Майкъл Кашмън, британски евродепутат от Групата на европейските социалисти.
Тази система за граничен контрол дава възможност на двете най-нови държави - членки на Европейския съюз да признават едностранно документи, издадени в страните от Шенгенското пространство, както и от Швейцария и Лихтенщайн, в случаи на престой на тяхна територия за срок по-кратък от пет дни.
Без да се посочва изрично, става дума за случаи на транзитно преминаване през България и Румъния от граждани, които разполагат с някои издадени в Шенгенското пространство документи, са заявили източници от Комисията по гражданските свободи, цитирани от БТА.
Такива документи са еднотипна виза за дълъг престой, издадена от страна от Шенгенското пространство, национални визи, издадени от приетите в Европейския съюз 10 държави през 2004 г. и други.
Докладът трябва да бъде гласуван в пленарната зала от Европейския парламент, което се очаква да стане по време на предстоящата януарска сесия на парламента.
Ако докладът бъде одобрен, България и Румъния ще имат възможността да изберат дали да прилагат новия режим, или да продължат да издават национални транзитни визи.
Ако изберат първото, двете страни ще поемат ангажимента да прилагат всички документи от страни-членки на Европейския съюз, които имат отношение към действието на Шенгенската система.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!