Актуализираната пътна карта за преговорите на България с ЕС и същественото увеличение на предприсъединителната помощ за страната също бяха приети от Европейския съвет в рамките на общия пакет от договорености.
В заключителната декларация от срещата в Копенхаген, приета снощи от лидерите на ЕС, се казва, че е сложен край на един исторически и безпрецедентен етап в процеса на обединение с приключването на преговорите за присъединяване с Кипър, Чехия, Естония, Унгария, Литва, Латвия, Малта, Полша, Словакия и Словения. Евросъюзът ще се радва да приеме тези страни за свои членове.
"Това успех свидетелства за общата воля на европейските народи да се обединят в един съюз, който се превърна в двигател на мира, демокрацията, стабилността и просперитета на нашия континент", се казва в заключителната декларация от срещата в Копехген.
Еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген заяви, че е изумен от успешния край на преговорите в Копенхаген и от умелото намиране на компромис по възникналите проблеми и спорове в рамките на присъединителните глави на страните кандидатки за членство. По въпроса за членството на България и Румъния в ЕС Ферхойген коментира: "През следващите 15 години България и Румъния ще бъдат приети със сигурност. Вероятно ще водим преговори със страните от Балканския полуостров и вероятно Исландия и Швейцария по свое желание може да се присъединят - за това не съм сигурен, това е тяхно решение. Вероятно ще бъде приета и Турция, за която засега не знам, тъй като това зависи от напредъка, постигнат от страната."
Председателят на Европейската комисия Романо Проди определи вчерашният ден като най-добрият ден в историята на Стария континент: "Ние обединихме различни държави. Те запазват своята идентичност, но ние имаме толкова строга връзка помежду си, че тя може би никога няма да бъде скъсана отново. Това е гаранция за нашите народи, за новото поколение - нещо, което не сме срещали никога през живота си, което не сме срещали никога в поколението на ЕС."
Проди подчерта още, че разширяването на ЕС няма да спре само на този етап, като ще продължат преговори за членство с България, Румъния и Турция. "След това, разбира се, следва приемането на България и Румъния, а след това и на Турция като кандидатка, но освен това и на страните от Балканския полуостров една по една, разбира се. Не можем да приемем всички държави едновременно. Но страните от Балканския полуостров са част от Европа."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!