З а първи път снощи официално бе съобщена позицията на Европейската комисия относно датата на членството на Румъния и България в Европейския съюз, посочва днес румънският в. "Евениментул зилей" в статия под заглавие "Членство през 2007 г. - първо потвърждение".
"Адевърул" цитира думите на неназован източник от комисията по външни работи на Европейския парламент, който оценява, че представеният от Оли Рен доклад е отчел напредък на София и Букурещ в сферата на икономиката.
"По думите на евродепутата решението за бъдещото членство на двете страни ще бъде изцяло политическо. Организираната престъпност и корупцията не могат да бъдат преодолени чрез приемането на един-единствен закон, и то само за няколко месеца. Въпреки това двете страни се движат в правилната посока", посочва "Адевърул", като се позовава на източника си.
Според "Курентул" представеният вчера доклад е излъчил положителен сигнал за членството на Румъния в ЕС през 2007 г.
Шансовете ни да се присъединим към ЕС на 1 януари са конкретни, но може да бъдат задействани предпазните клаузи в селскостопанския и ветеринарния сектор, коментира зам.-председателят на опозиционната румънска Социалдемократическа партия (СДП) Титус Корлъцян, който присъствал на снощното заседание в Европарламента.
Оли Рен не е бил категоричен и си е запазил правото да представи заключенията в мониторинговия доклад на 16 май. От представянето му се е видяло, че вече има диференциация между България и Румъния, като оценка, отбелязва агенция "Медиафакс".
България е възприемана като страна, която има проблеми с поправките в конституцията в парламента, оставящи съмнение за независимостта на съдебната система, посочва Корлъцян.
Депутатът от управляващата Национално-либерална партия (НЛП) Тибериу Бърбулециу, който също присъствал на заседанието, твърди, че ключовият доклад ще бъде през есента.
Според него еврокомисарят по разширяването е уверил, че предпазната клауза може да бъде задействана само при възникването на големи проблеми, най-вече в борбата с корупцията и съдебната реформа.
За първи път се явява възможността Румъния да не бъде вече възприемана "в пакет" с България, защото през последната година нашата страна постигна очевиден напредък, казва депутатът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!