А ргументите за и против "пиратството в България" са ясни. "За": в България има малък избор от филми и повечето заглавия, които се пускат, са "поп". По мои изчисления новите заглавия са 10-12 на месец, пише Еленко И. Еленков в Дневник.БГ.
И добавя, че в Западна Европа филмите са поне 25 на месец, има специализирани кина, фестивали, тематични DVD-теки и т.н.
Авторът представя проблема без да претендира за изчерпателност. Изчерпателността, пише той, ще се случи, след като видите коментарите към този текст в Dnevnik.bg.
Според Еленков България е втората държава в света, където някой е бил задържан заради torrent пиратство. Сингапур е била първата.
В началото на юни Швеция стана трета, след като властите арестуваха държателите на най-големия torrent сайт в света - ThePirateBay.org, но ги освободиха, след като стана ясно, че сайтът не нарушава шведските закони.
В статията се обяснява как работи тази нова система за размяна на файлове: потребителката Desi16 се е сдобила със суперценен филм, който иска да прати на Bobi_Super и AudiА8, които са й приятели.
Понеже интернетът на Desi16 е бавен, ще и отнеме две денонощия да прати файла по ICQ само на Bobi_Super и тепърва трябва да го праща на AudiA8, който вече тропа с крак. Вместо това, понеже Desi16 е умна, тя отваря пиратския сайт Servera.com и там анонсира, че притежава този филм.
Пиратският сайт, разбира се, е много посещаван. От хиляди посетители все ще се намерят няколко десетки, които да почнат да дърпат филма от Desi16. Докато дърпат от нея, те мултиплицират съдържанието на филма помежду си на парчета, които се сглобяват автоматично на техните компютри.
Servera.com отбелязва в записа за този филм, че той се притежава вече не само от Desi16, но и от още няколко десетки хора. Ако Bobi_Super или AudiA8 отворят сайта, те няма да дърпат само от Desi16, но и от другите. И ще го издърпат за минути, защото комбинираната скорост на интернета на няколко десетки хора прави дърпането на този филм песен.
Това не точно класическа форма на пиратство от типа "човек до човек", пише Еленко Еленков. Според него проблемът на властите е, че записите (или torrent файловете) на Servera.com не нарушават ничии авторски права. Те са нещо като съдържание на книга, което казва: Desi16 има 100% от еди-кой си файл, Nasko_Picha има първите 24%.
Правно погледнато, собствениците на Servera.com предоставят достъп до начин за нарушаване на авторските права, но файловете, които предоставят този достъп, не ги нарушават.
Desi16 ги нарушава, защото притежава целия филм, но тя е трудно да бъде хваната, защото е клиент на квартален интернет доставчик, който вероятно не издава фактури. И като цяло Desi е тъпо да бъде преследванa, защото е на 16 години и конфискуването на компютъра й няма да доведе до нещо конструктивно, нито ще спре разпространението на файла.
В статията в "Дневник" се напомня, че торент сайтовете са наследници на пиратските сървъри от близкото минало. Те бяха собственост на малки интернет доставчици, които използваха съдържанието върху тях като маркетингово предимство пред БТК и големите интернет доставчици, които не могат да си позволят да нарушават авторски права.
И така срещу 20 лева получаваш тромав интернет, но имаш достъп до кварталния сървър, където има хиляди филми и музика. Пиратите имаха и вторичен бизнес модел - да предоставят достъп до това съдържание на по-големи интернет доставчици срещу заплащане. Уговорките между пирати и големи доставчици ставаха под масата, но по този начин клиентите на големите имаха достъп до същото съдържание.
Пиратските сървъри физически се намираха някъде и нелегалното съдържание физически се намираше върху тях, което ги правеше лесни за откриване и "разбиване". С torrent файловете не е така.
При тях съдържанието на самите сървъри е малко и не е нелегално (няколко текстови файла), а обмяната може да става не само от избрани доставчици, а между всички потребители в България (сайтовете са забранени за достъп навън, защото международният интернет трафик е скъп).
Авторът посочва, че тези, които печелят пари от пиратство, е трябвало да сменят бизнес модела, като приемат такси от всички "клиенти" в България под формата на SMS разплащания, защото е най-лесно. Парадоксът на клиента е, че той де факто си плаща, а дърпайки от файловете, помага за разпространението на този, на когото плаща.
Според "Дневник" едноличните пирати не бива да бъдат арестувани. Но трябва да бъдат санкционирани фирмите, които правят бизнес от пиратството.
Data.bg и ArenaBG.com са такива, защото приемат разплащания по sms. Хубавото е, че щом има бизнес с крайни клиенти, е лесно той да бъде проследен.
Като например се прихванат фирмите, които приемат разплащанията като sms, или пиратските сайтове, които продават реклама, да се надяваме, с фактури, предлага Еленков.
Той е убеден, че докато всички се сочат с пръсти, пиратството не води до по-богат избор в киносалоните, а до свиване на пазара. Дори да са зли и лакоми в очите на хората, разпространителите са търговци, които разчитат определен брой посетители да отидат в техния салон и да си купят билет, пуканки и напитки.
Ако много хора отидат да гледат техните филми, следващия път те ще имат повече пари и ще вземат повече и по-разнообразни филми. Така тези повече филми ще предизвикат повече хора и пазарът ще нарасне.
Същите аргументи важат и за DVD заглавията. Те са дори по-застрашени, защото при тях конкуренцията е легална и се нарича
вестници с DVD
Масовият потребител предпочита да си купи вестник за 2,50 и да притежава старото DVD вътре, вместо да даде 3 лв. и да има сравнително ново заглавие за 24 часа.
Авторът посочва, че разглеждам филмите подробно, защото филмовото пиратство е най-опасно за своя пазар. Един албум може да се слуша много пъти и навсякъде, но един филм се гледа най-често веднъж.
Музиката предполага многократна употреба, изпълнения на живо, продажба на права за рингтони, лицензиране за филми, реклами, компилации и т.н. Джордж Лукас няма да спечели пари, ако "Индиана Джоунс 4" се появи като torrent няколко седмици преди премиерата на филма.
Дори софтуерното пиратство не е толкова страшно. Ако 3 години работите вкъщи на пиратски Windows, като отидете на работа с уменията, които сте развили с тази програма, ще искате от работодателя ви да ви купи същата.
Пиратството никога няма да спре, но ще се намали драстично, когато на домашните пирати се предостави качествена платена услуга на разумна цена. В момента такава услуга се предлага единствено в САЩ.
След време, когато технологиите позволят "видео до поискване", всеки ще може да гледа качествено и легално филми от компютъра вкъщи, вместо да ходи до видеотеката. И изборът ще е безкраен. Този вид дигитални видеотеки е неизбежно да се случат, просто им трябва време. Както стана с музиката.
Днес най-популярният онлайн магазин за музика - iTunes Music Store, продава милиони песни легално, а скоро започна да продава и видео - хитови сериали като за начало. Тази магазин работи само в три страни в Европа, но вярвам, че ще дойде и тук, заключава авторът в "Дневник".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!