Н евена Любенова лежала на канапето си в малките часове на деня, когато бомбата избухнала пред входната врата на апартамента й, изхвърляйки я на разстояние, разрушавайки стени и чупейки прозорците на седеметажния блок в съветски стил.
Оглеждайки апартамента си, който бе възстановен тази седмица, пенсионираната зъболекарка се разплаква при спомена за сблъсъка и с българската мафия миналия месец, разказва Антъни Браун във в. "Таймс".
"Беше ад. Всичко гореше и се задушавах", продължава Невена изповедта си пред британското издание.
Бомбата бе предназначена за нейния син Васил Иванов,
разследващ журналист от "Нова телевизия", който разобличава случаи на корупция в България. Същата вечер той не е бил в дома си.
Всеки път, когато заснема материал, получавам заплахи, казва той докато охраната му стои пред входната врата. Обикновено получавам и-мейли или ми се обаждат по телефона, за да ми кажат, че ще бъда пребит. Очаквах нещо подобно, но не и голяма бомба, споделя Иванов.
Запитан дали смята, че полицията ще залови извършителите, той се усмихва уморено: "Не".
Мощта на организираната престъпност в България най-сетне започва да тревожи ЕС само седем месеца преди присъединяването на бившата комунистическа страна и нейната съседка Румъния.
От 2001 г. насам в столицата София посред бял ден са убити 150 човека, включително и български топбанкер, футболeн бос и един от най-големите вносители.
В сряда друг бизнесмен - Иво Марков, бе застрелян пред дома си. Въпреки вълната от поръчкови убийства, всяко от които струва 30 хил. паунда, няма осъдени.
Масово се смята, че правителството си затваря очите за
организираната престъпност, която има власт над политическия елит
в страната, бизнеса и правосъдната система.
Въпреки че Европейската комисия ще вземе тези неща предвид в препоръката си за дата за членство на страната следващата седмица, по политически причини е малко вероятно да бъде предложено отлагане на членството на България дори и с една година.
Бъдещите страни членки би трябвало да изпълнят строгите критерии за присъединяване, включващи функционираща пазарна икономика, независима съдебна система и зачитане на човешките права.
Много от европейските лидери смятат, че перспективата за европейско членство на България е най-добрият начин да се окуражи извършването на реформите.
"Там има общество на злото. Тези банди са навсякъде и контролират всичко - частния сектор, общинските ръководства, членовете на парламента, всичко", споделя висш дипломат от ЕС.
Приватизацията след епохата на комунизма и контрабандата по време на войните в бивша Югославия родиха група
извънредно богати олигарси, чиито бизнес е между законното и престъпното
Все по-често те навлизат в законни сфери на икономиката като туризъм, минно дело, пристанища и строителство, но стилът им на работа остава същия.
"Има няколко олигарси, които са купили половината от депутатите в парламента. Понякога поръчковото убийство е по-лесният вариант", коментира Бойко Тодоров, директор в Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).
Корупцията е широко разпространена в България, толкова бедна държава, че все още могат да се видят теглени от магарета каруци в столицата, а средните доходи в страната са около 100 паунда месечно.
Изследване на ЦИД показва, че случите, в които се плащат подкупи, са нараснали от 80 хил. месечно през 2004 до 130 хил. месечно за миналата година.
"Почти всички високопоставени политици са корумпирани. Границата е небето", смята Тодоров.
Изследването заключава, че в България "организираната престъпност и свързаната с нея корупция са сред най-сериозните пречки да се установи върховенство на закона и конкурентна пазарна икономика. Дейността на организираните престъпни групировки заплашва стабилността на демократичните институции".
Джон Мензис, управител на канадската фирма "EurOmax", научил за организираната престъпност, когато подразнил български конкурент, спечелвайки лиценз за добив на злато.
Конкурентът организирал и финансирал ожесточени протести. Съоръженията на "EurOmax" се оказвал окупирани и саботирани пред очите на местната полиция. На Мензис било казано, че ще бъде
пребит до смърт с чукове
Това е невероятно конфликтно общество, смята той. Сега Мензис предупреждава международните инвеститори да внимават. "Това е рисковано място за чужди инвестиции. Всеки чуждестранен инвеститор има един и същ лош опит - той е универсален", казва още той.
Правителството настоява, че успява да притисне престъпността. "Имаме проблем, но това не е проблем, който отличава България от другите държави от ЕС. Борим се с него", заяви външният министър Ивайло Калфин.
Клаус Янсен, германски следовател, изпратен от ЕС да оцени готовността на България за присъединяване, обаче се напусна страната шокиран от самодоволството на правителството, заявявайки: "Те смятат, че могат да влязат в ЕС както и да е, а самият аз се натъкнах на отношение тип "целуни ме отзад".
Иронията е, че
членството в ЕС може да засили корупцията в България,
вместо да се пребори се нея.
В периода 2007-2013 г. Брюксел ще отпусне на страната с 8 млн. души население общо 10 млрд. лири от фондове за развитие.
"През първите две години парите ще бъдат изцяло загубени - ще влязат в джобове на политици и техните компании-клиенти", коментира Бойко Тодоров.
Критериите от Копенхаген - изискванията за европейско членство са: наличие на стабилни институции, гарантиращи демокрацията, върховенство на закона, човешките права и зачитане на малцинствата; функционираща пазарна икономика; придържане към различните политически, икономически и финансови цели на ЕС, припомня в края на материала си в. "Таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!