Властите в София критикуваха Великобритания, че е забавила разследването на престъпници като Самоковеца, издирвани в България за рекет, измами, валутни и други нарушения. Димитров, за когото се говори, че е вкарвал хероин във Великобритания, е получил британска виза през 1998 г. и четири години по-късно е купил апартамент в централния лондонски квартал "Кенсингтън" за над 1 млн. долара като част от портфолиото си от недвижими имоти. Той е посещавал редовно Великобритания до декември когато бе застрелян в Амстердам от, както се подозира, членове на руската мафия.
Йосиф Йосифов, за когото се смята, че е руски наркотрафикант, бе арестуван заедно с още пет българи във връзка с убийството. Смята се, че Йосифов е бил начело на банда, пренасяща амфетаминови таблетки и хероин в Западна Европа и се е опитвал да завземе хероиновия бизнес на Самоковеца във Великобритания.
Българското вътрешно министерство се опитва да издири състоянието на Самоковеца, внесено в банкови сметки, което се изчислява на над 150 млн. долара. Българските служби са помолили британските си колеги за информация за две компании - "Boro Group Travel" и "Gold Standard Supply", собственост на Димитров и съпругата му Ангелина. Фирмите са регистрирани съответно в Лондон и Кардиф.
На Самоковеца бе забранено да излиза от страната между 1996 и 1999 г. по силата на седемгодишна условна присъда за обир и нанасяне на тежка телесна повреда. Въпреки това той е бил в чужбина през този период поне пет пъти през 1998 г. и 14 пъти през 1999 г., като е излизал от страната или през софийското летище, или от съседна Турция", пише "Сънди телеграф".
Разкритията, че британското правителство е позволило на Самоковеца неограничен достъп до Великобритания, позволявайки му да управлява компании и да закупи имот, ще предизвика скандал за липсата на имиграционен контрол.
Димитров не е първият източноевропейски престъпник, който успешно намира убежище във Великобритания, пише "Сънди телеграф" и посочва като пример поляка А.Куновски, който миналия месец получи доживотна присъда за убийството на ученичката Катерина Конева, чието македонско семейство имало статут на бежанци на Острова. Макар че Куновски е обвиняем в Полша за 17 изнасилвания, осем опита за изнасилване и един опит за убийство, той успешно заблуждавал британските имиграционни власти в продължение на шест години, след като забягнал от родината си.
Миналата седмица българският посланик в Лондон Валентин Добрев каза, че британското правителство "не е направило абсолютно нищо", когато той е поставил въпроса за българските престъпници, живеещи във Великобритания. Добрев каза, че зам.-министърът на вътрешните работи Фиона Мактагарт е била лично уведомена за проблема миналия септември от българска делегация на високо равнище.
"Ние поискахме помощ по няколко криминални случая, свързани с българи, живеещи във Великобритания, но не получихме никакъв отговор от британска страна", каза Добрев.
От посолството на Обединеното кралство в София вече оповестиха, че британският министър на вътрешните работи е наредил възобновяване на визовите процедури в България и Румъния от утре 13 април.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!