Д ирк е на 23 години, живее в бивша Източна Германия. Чувал е от майка си и баща си, че като по-млади са идвали на курорт в България. Тази година, спестил малко пари от почасова работа, Дирк решава да пробва почивка през лятото на Черноморието. Чувал е от приятели, че тук е евтино, а купонът е на ниво, хотелите са лъскави и храната е добра.
Вярно, малко е презастроено и ако късметът му изневери, може да бъде настанен в съседство на няколко строежа. Но пък и в Испания е застроено и въпреки това веселбата не спира. Тук по цял ден ще си лежи на плажа, ще се храни на корем в хотела "ол инклузив", ще опитва българския алкохол, който също влиза в цената.
И това двуседмично удоволствие няма да му струва повече от 300-400 евро за самолета, хотела и храната. И още около 300 евро за нощни забавления и непредвидени разходи.
Немските туристи остават на първо място в класацията на нациите, които избират България за място на своята почивка. Погледнато регионално, най-много (около една четвърт) от чужденците, дошли да почиват в България, са от балканските страни.
На второ място - около 17-18 % от туристите, са от Източна Европа, показва анализ на изминалия летен сезон, поръчан от агенцията по туризъм и изготвен от маркетинговата агенция "Ноема". Изследването се базира на 3 хил. анкети на чужди туристи, направени в разгара на летния сезон.
Германските туристи са около 15% от чужденците в България. След тях се нареждат туристите от Великобритания, скандинавските страни и другите държави от Западна Европа.
От чужденците, посетили България това лято, близо 70% са дошли на почивка, около 15% - по бизнес. Единици са тези, които се възползват от алтернативните форми за туризъм, които страната се опитва да развива - по-малко от 2% са дошли да играят голф, около 1% практикуват яхтинг.
Туристите харчат все по-малко
Цената е водещият фактор, който натежава в избора на българското Черноморие, показва още изследването. Турция, Гърция и Испания остават основните конкурентни дестинации.
Според официалната статистика на агенцията по туризъм броят на чужденците расте и от началото на годината до края на септември в страната са пристигнали 4.6 млн. души. В същото време средствата, които чуждите летовници оставят у нас, намалява.
Ако Дирк беше посетил България през 2001 г., той щеше да изхарчи извън пакета си за нощувка и храна 580 евро допълнително. Три години по-късно разходите му вече падат до 340 евро. През това лято Дирк и туристите като него са се отпуснали да похарчат около 300 евро извън пакета "ол инклузив". И то общо за десетина дни.
Почти на същото ниво са разходите, които правят и българските туристи на родното море извън пакета. С тази разлика, че средният престой на българите е с няколко дни по-кратък от този на чужденците, което автоматично увеличава дневните им разходи в сравнение с тези на гостите на Черноморието.
"Разходите на туристите падат", казват авторите на изследването. Според тях основната причина за тенденцията е промяната в структурата на туристическия продукт. Мнението им се потвърждава и от данните на туроператорите - от 2001 г. до сега делът на пакетите "ол инклузив" се е увеличил четири пъти.
Сега около 30% от чужденците ползват пълен пансион, други 30 на сто са на полупансион, а останалите плащат предварително само за нощувката и закуската. Освен че чужденците харчат по-малко средства за джобни, с всяка изминала година цените на офертите за пълен пансион намаляват, показва изследването.
Причината за спада са засилената конкуренция на туристическия пазар в България и несъответствието между търсене и предлагане.
За разликата между Дирк и Серьожа
За разлика от Дирк, който пести от почивката си в България, Серьожа от Русия харчи все повече за забавления в България, сочи изследването. Увеличават се и разходите на скандинавските туристи.
За разлика от Дирк и приятелите му от Западна Европа, които прекарват почти цялото си време на плажа, Серьожа разнообразява почивката с кратки екскурзии и СПА процедури.
По това руските туристи си приличат със скандинавците, които също ползват най-широк спектър от туристически услуги. Като цяло чужденците харесват условията за почивка в България, доволни са от цените, допада им природата, одобряват храната. Не се страхуват от нападения или криминални прояви.
Основните проблеми според туристите са качеството на обслужването, липсата на персонал, който владее чужди езици, и шумът от строежите. Чуждите туристи най-често отсядат в три- и четиризвездни хотели, едва 7% спят и в петзвезден хотел.
България е отпаднала от първите 10 най-предпочитани дестинации за германските туристи, показва актуално изследване за лято 2007, проведено от Европейския институт по туризма към университета в град Трир. Анкетата е направена сред 2 хил. души, съобщи радио "Дойче веле", цитирано от БТА.
Всеки трети германец (32%) е предпочел да прекара лятната си ваканция в родната си страна. В предпочитанията следват Италия, където са почивали близо 10% от германските туристи; Испания с 9.5%; Австрия, която е била посетена от 6.3%; Франция с 6.1 на сто. В първата десетица влизат още Турция, Хърватия, Холандия, Полша и Гърция.
България е във втората десятка на туристическите дестинации. През летния сезон по българските курорти са почивали около 1.5 процента от германските туристи.
Според Бернт Халербах, ръководител на проучването, при сравнение с предишни години "ще видим, че не се променя почти нищо и не можем да говорим нито за някакво съществено увеличение, нито за спад на интереса към България като туристическа цел".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!