Балансът в природата това е основата за продължително ни съществуване. Не може да прибираме само естествените блага на Земята, а да й даваме изкуствени заместители като торове, ГМО и отпадъците от нашето съществуване.
Много ли е сложно да събираме отпадъците разделно или да помогнем на някой да го освободим от излишните лайна, за да си наторим нивата. В Природата има толкова много естествена енергия, която чака да бъде овладяна, но се иска и много разум да се постигне това. Балансът е много важен не може да получиш нищо голямо ако полагаш малко усилия. Факт е, че Земята не отива на добре благодарение на нашето индустриално развитие.
Хлябът става все по-скъп, защото за да стане добър брашното има повече нужда от подобрители, а за по-качествена пшеница има нужда от повече торове, а от своя страна ако тези торове са изкуствени влошават влагозадържащите свойства на почвата и от там се вдига и разхода за поливане. Не мисля, че е много сложно да се натори с естествена тор, от някоя ферма и от там по обратния ред да получим един качествен продукт на приемлива цена, на който вече сме забравили вкуса и това е само един пример за нашите грешки.
Чудя се, защо до всеки контейнер за смет няма по един компостер това е един съд, в който хранителните отпадъци се разлагат благодарение на бактериите и червейчетата, така всеки ще може да си изхвърля хранителните отпадъци и после да си ползва качествена пръст за градината и цветята. На компостера не му е нужна енергия или труд за извозване - той си седи и си произвежда сам всичко, от което имаме нужда, за да живеем качествено произвеждайки и консумирайки Естестени продукти.
Защо да плащаме такса смет като можем да връщаме отпадъците на вторични суровини и да получаваме пари за това. Ще дам няколко примера за целесъобразно съществуване белгийският град Мускрон раздал по 2 кокошки на всяко домакинство, с цел да намалят съдържанието на хранителни отпадъци в кофите за смет, а пък за самите домакинства да получат безплатни и качествени яйца.
Бях чел някъде, че в пустинята щели да се построят слънчеви панели за производството на електрическа енергия, част от която ще се използва за докарването на морска вода от морето, която пък от своя страна да бъде кондензирана и да се използва за поливането на зеленчукови култури засети под самите слънчеви колектори, а остатъците от морската вода водорасли и соли да се използват за наторяване на растенията. Защо не сме като някой световни градове да имаме рециклиращи заводи за отпадъци или както е примерно в Холандия по тръби се прибира отпадъка и в зависимост от това колко отпадък имаш получаваш някаква безплатна енергия. В Мексико от опаковките Тетра Пак, които на практика не могат да се рециклират заради технологията им на производство, която включва картон, найлон и в някои случаи метално фолио, използват ги за направата на покривни плоскости.
Иска ми се да намалим отпадъците или ако можем да ги преработваме и използваме за направата на нещо, което ще можем да използваме пак така ще живеем по-чисто и приятно. Равновесието е основния фактор между човека и земята.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!