Д вупартийната комисия за Ирак (Iraq Study Group), оглавявана от бившия държавен секретар на САЩ Джеймс Бейкър и от екс-конгресмена демократ Лий Хамилтън, препоръчва американските сили там да поемат поддържащи функции и да се оттеглят от бойни операции, съобщи агенция Ройтерс, като се позова на телевизия Си Ен Ен.
Извадки от доклада, който трябва да бъде официално представен към 18 ч. българско време, са били предоставени предварително на някои медии.
Текстът ще бъде публикуван в уебсайтовете на четири организации, участвали в прегледа на политиката към Ирак: Американският институт за мир (USIP), Института "Бейкър" за публична политика към университета "Райс" (Baker Institute), Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS) и Центъра за проучване на президентската институция (CSP).
Основният извод на комисията е, че в Близкия изток е необходим цялостен план за мир, с който да бъдат уредени регионалните конфликти. Предлага се освен това да се свика регионална конференция, която да доведе до пряк диалог с Иран и Сирия, допълва АП.
"Бейкър-Хамилтън" не препоръчва конкретен график за изтегляне
на САЩ от Ирак. Едновременно с това авторите на доклада подчертават, че: "Вашингтон не трябва да поема ангажименти да поддържа голям американски контингент в Ирак, без да са поставени срокове за това".
US президентът Джордж Буш бе запознат със съдържанието на доклада още вчера, но Белият дом досега не е съобщил дали ще се съобрази с препоръките.
В момента не е ясно как САЩ биха могли да се изтеглят от Ирак, без да предизвикат рязко изостряне на конфликта между двете основни ислямски общности в тази страна, отбелязва Ройтерс.
Очаква се препоръките на комисията да повлияят върху политиката на Белия дом към региона, както и върху общественото мнение. Мнозина във Вашингтон очакват докладът да доведе до промяна в политиката или поне да постави начало на положителен развой към обуздаване на насилието в Ирак, отбелязва АП.
Член на "Бейкър-Хамилтън" е и бъдещият министър на отбраната Робърт Гейтс, който тази нощ бе
одобрен единодушно от сенатската комисия за въоръжените сили
След само един ден изслушвания, всички 21 членове подкрепиха кандидатурата, издигната на мястото на подалия оставка Доналд Ръмсфелд.
Пред комисията Гейтс коментира, че на този етап САЩ "нито печелят, нито губят в Ирак". Той увери, че ще се консултира с военните командири за положението там, защото ако тази страна не се стабилизира, това би довело до "регионална експлозия".
Предложеният за шеф на Пентагона декларира още, че е готов да изслуша идеи как да се коригира политиката на САЩ за Ирак и че ако получи поста, войната там ще е основният му приоритет.
Той уточни, че е против война срещу Сирия или Иран, защото това според него само щяло да влоши положението в Ирак.
Според него Техеран се опитва да се сдобие с атомни оръжия, а иранските лидери лъжат, като твърдят, че ядрената им програма е само за мирни цели.
Наред с това той предупреди, че САЩ ще платят изключително висока цена, ако предприемат военни действия срещу Сирия или срещу Иран. По думите му Техеран би могъл да отговори на подобна стъпка, като блокира износа на петрол от Персийския залив и
предизвика вълна от терор в Близкия изток, Европа и самите САЩ
Като пример той посочи, че иранската страна би могла да снабди терористични групировки с химически и биологични оръжия или да дестабилизира още повече региона, като използва влиянието си върху въоръжената ливанска групировка "Хизбула".
Гейтс определи евентуална военна атака срещу Иран като "абсолютно последно средство". По думите му САЩ трябва да се съсредоточат върху дипломацията и сътрудничеството със съюзниците си в отношенията с Иран.
Както видяхме в Ирак, щом една война бъде започната, тя става непредвидима, отбеляза бившият шеф на ЦРУ.
Що се отнася до Сирия, Гейтс подчерта, че евентуална US атака срещу тази страна би предизвикала вълна от антиамерикански настроения в региона. Това би имало драматични последици за нас в Близкия изток, смята той.
Предстои кандидатурата му да бъде обсъдена от целия състав на Сената и одобрена най-вероятно до края на седмицата, отбелязват агенциите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!